РАДОСЛАВ НЕШЕВ
И това не ни се беше случвало – вицепремиер на държавата в кабинета на проф. Огнян Герджиков е зъболекар вегетарианец. Ако това, разбира се, не е тежка и зловеща метафора за хала на народа, д-р Илко Семерджиев има впечатляваща биография. Той е безспорен експерт в медицината от десния политически спектър. Учредител е на БЛС през 1989 г. Има три мандата като член на УС, два от които е заместник-председател. Създател е на НЗОК и е нейният първи директор. Бил е заместник-министър на здравеопазването в три правителства и министър на здравеопазването в правителството на ОДС (1997 – 2001). Почетен председател е на Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване. Участвал е и в създаването и управлението на множество неправителствени организации като Асоциацията на частните здравни заведения (1993 – 1997); Асоциацията по медицинско право (1994 – 1997); Асоциацията на здравните мениджъри в България (2002). Автор е на множество публикации и книги в областта на здравната политика, здравната реформа, управлението на здравеопазването и здравното осигуряване.
Всъщност д-р Илко Семерджиев е сред най-яростните критици на реформата, налагана от предшественика му Пепи Москов, когото обвинява, че е върнал комунизма в медицината.
„Харчим четири пъти повече пари за здравеопазване отпреди 15 години, а положението става все по-трагично. Това е резултат от лошо управление! Каквото е в момента - с повече пари да сътворяваш по-големи глупости. Сред най-продуктивните творци на глупости в момента е сегашният здравен министър." Това заявява д-р Семерджиев пред в. „Ретро“ само преди няколко седмици.
За 6 месеца според него са се появили листи на чакащите и искания за още пари. Семерджиев е категоричен и за това, че Петър Москов е завъртял незаконен бизнес с ваксини.
„Проблемите в системата се задълбочават. Дълговете към НЗОК, натрупани предимно от държавните болници, още в средата на миналата година са надхвърлили 400 млн. лв., но Москов не е взел мерки да оздрави собствените си лечебни заведения“, констатира Семерджиев. И прави сравнение със състоянието преди 15 г. Бюджетните пари за здравеопазване тогава са били 1 млрд. лв., а сега са близо 4 млрд. лв.
"Тогава смъртността в България беше 14 на 1000 души, а сега е 15 на 1000... Т.е. с четири пъти повече харчим, а положението става все по-трагично", изчислява Семерджиев.
„Терминът "реформа" е придобил негативен смисъл при управлението на Петър Москов. Вижте каква е ситуацията в момента - страшна криза в държавните болници, лоши резултати от чисто здравна гледна точка. Това ли е реформа? Не, това е регрес и деформация. А че някои вярват колко много върши министър Москов, се дължи единствено на неговото приказване. Само че думите му не се покриват с дела, а често става обратното", оценява Семерджиев, който не вижда нито един правилен ход в политиката на Москов.
Вече повече от 10 години д-р Семерджиев е вегетарианец, което е гаранция за бързите му критични реакции и свежа мисъл. Причината да се откаже от месото е чисто етична. „Така се случи, че с моя син спряхме в някакво крайпътно ханче да обядваме. Сервитьорът ни предложи раци. Каза, че са много голям деликатес и даже ни предложи да си ги изберем сами. За мен и сина ми изненадата беше голяма, защото видяхме едно корито с живи раци… В нас бяха вперени стотици очи. В момента, в който се изправихме пред тях, те започнаха да отстъпват назад. Впечатляваща гледка – ние живеем малко по инерция очевидно. Виждайки тези очи и мислейки си, че трябва да убия някое от тях, за да го изям, реших, че не е това нещото, което искам“, споделя пред медиите д-р Семерджиев.
„Всъщност аз и като малък не съм расъл с месо. Роден съм в гр. Гоце Делчев и докато изляза от града си, семейството ми се е хранило предимно с растителна храна. Идвайки в София, промених режима си на хранене“, разказва вече вторият човек на „Дондуков“ 1.
Тази случка обърнала в него начина му на мислене. По-късно забелязал обаче и определени здравни ефекти. Започнал да се уморява по-трудно, имал повече енергия. Освен това смята, че мисълта му е по-бистра. Намира, че някои болежки, които е имал, всъщност са изчезнали. Подчертава обаче, че това не става бързо. И дава следния пример:
„Най-бавната обмяна в човешките тъкани е тази на костите. Тоест ако човек очаква да има някакъв вид премахване на болка, да кажем от става – това изисква поне седем години. Така че бързите ефекти не бива да се очакват, но постоянството дава своя резултат.“
Когато го питат не е ли било трудно да се откаже от иначе вкусната месна храна, казва: „Този спомен е вечен! Докато е жив, човек го носи в себе си, но в крайна сметка има йерархия на ценностите. И когато човек приеме, че е по-добре да съхранява живота, е лесно да се откаже от месото“.
Често го провокират и с въпроси дали вегетарианството не е вредно, дали месните храни не доставят жизненоважни аминокиселини на организма.
„О, това определено не е така. Много хора живеят без месо, и то поколения наред – има такива семейства. И това е семейна традиция. Въпросът е в това как се балансира храненето, когато не се консумира месо. Белтъчини се набавят и от растителни храни. Веригата слънце-растение-животно-човек по отношение на храненето е прекалено дълга“, категоричен е вицепремиерът, който е на мнение, че е много важно да имаш култура на храненето.
Тази линия на разсъждения има и своята обществена проекция, защото темата за правилното хранене и комбиниране на храните може скоро много по-сериозно да залегне като дисциплина за изучаване в училищните програми. Да не забравяме все пак, че именно когато премиер бе Симеон Сакскобургготски, а Огнян Герджиков – председател на Народното събрание, в България стартира програмата за плод и чаша прясно мляко в клас.
Задължително е, казва и Семерджиев. „Нещо повече – онова, което касае здравето на човека, трябва да се изучава като здравна промоция, като програма в училище, и то от най-ранна детска възраст. Защото няма по-ценно от здравето. По-добре е да сме здрави, а не да стигаме до здравната система, когато сме болни.“
Критиците на тези идеи веднага захапват д-р Семерджиев, като го атакуват с правото на свободен избор на родителите и децата.
„Понякога може би този свободен избор ще ги лиши от определени придобивки, но тук отново стигаме до йерархиране на ценности. Изключително точна е обаче констатацията, че доста неща са закостенели и стоят непроменени от много време. Всъщност би трябвало да се преразгледа особено там, където се харчат публични средства – да има възможност за някакъв избор. Най-малкото за такъв тип вегетарианско хранене“, отвръща Илко Семерджиев. И залага на опита в други демократични държави, но и на масираните информационни кампании.
„Нека дам един установен факт: за да се произведе килограм телешко месо на една годишна възраст, са необходими 16 килограма зърнени храни. Тоест виждате какъв е икономическият ефект, а всеки икономически ефект е и социален ефект. Но аз отивам още по-далеч – това е и нравствен проблем. Докато човекът е хищник, не може с чисто сърце да се нарече нравствено същество. Убийството си е убийство. Отнемането на живот е отнемане на живот. Страданието на същества, които имат съзнание, не бива да бъде допускано. Цивилизацията на хората трябва да се развива. Вегетарианството е форма на етика към природата, на планетарна етика. Трябва вече да мислим и за това в глобалното общество“, провокира с революционното си мислене медикът от властта.
Здравният министър - зъболекар вегетарианец
Д-р Илко Семерджиев обвинява Пепи Москов, че е върнал комунизма в медицината
1 коментара