Нов доклад на Института за пазарна икономика анализира икономическото развитие на областите у нас. Столицата е водач с дял от 68 млрд. лв. в брутния вътрешен продукт. Веднага след това е Пловдив с 13 млрд. лв. Новото – на трето място се нарежда Стара Загора с 10 млрд. лв. Не толкова добре справящите се области са Смолян, Кюстендил и Видин.
Доходите са най-високи в София – 29 000 лева средна заплата за година, а във Варна и Враца е около 19 000. Най-ниските възнаграждения са в Добрич, Хасково и Видин, където за 12 месеца жителите изкарват между 14 и 15 000 лв. За съпоставка средното ниво за страната е 21 000 лв. за година. Все по-голяма разлика в развитието на отделните региони в страната констатира за поредна година ИПИ.
„Има няколко оформени силни регионални центъра – Пловдив, Варна, Русе, Велико Търново и Стара Загора успяват да дръпнат пред останалите региони. Което на практика застрашава и демографското им развитие и пазара на труда“, заяви Адриан Николов от ИПИ.
Ключов фактор за изоставането е невъзможността на областите да стигнат до европейско финансиране и чуждестранни инвестиции. Което според експертите създава нужда от ново райониране, така че икономическата им тежест да се изравни.
Разделителна линия на икономическото развитие се оказват магистралите. В южната част на страната, през която минава „Тракия“, се отчитат много повече инвестиции. Докато в Северозападна и Североизточна, където изобщо няма аутобан, има отчетлива зависимост от парите, идващи от държавата.
Все още няма коментари