Хапчета за отслабване ни удрят в сърцето, мозъка, увреждат бъбреците и червата. Активните вещества в тях са забранени не само у нас, но и в целия Европейски съюз от осем години. Те обаче се продават в интернет с променени имена, но със същите забранени съставки.
Някои от въпросните медикаменти докарват тежки депресии и дори сомнамбулизъм, предупредиха от Българската психиатрична асоциация.
Хапчетата са под формата на таблетки или капсули според фирмата – производител, но и в двата случая от Индия, минават метър като хранителни добавки при вноса, тъй като за тях не е необходима регистрация от Изпълнителната агенция по лекарствата, поясни преподавателката по диететика в Медицинския университет в София и зам.-председател на Българското дружество по диететика и хранене проф. Донка Байкова.
1 коментара
Вместо да измислят диети, диетолозите
2017-03-05 21:59:21
Отговори
трябва да обясняват на хората, че обмяната на веществата се нарушава при понижена функция на щитовидната жлеза и нейните хормони, за синтеза на които е необходим ежедневно постъпващ с храната и водата безопасен йод. Препоръчителната от СЗО дневна норма е 150-250 мкг, за безопасни се считат 1000 мкг. Оптимално е този йод да е в йонна форма на водна основа.
ХОРАТА ТЪРСЯТ ХАПЧЕТА, ЗАЩОТО ИЗМИСЛЯНИТЕ ДИЕТИ НЕ ПОМАГАТ.
През 1930 година американските доктори Newburgh/Johnson в един от своите доклади обявяват че «затлъстяването е по-скоро в резултат на висококалорийна храна отколкото на недостатъчно активен метаболизъм.» Съвременната наука счита, че «Теорията на калориите», както беше назована, няма никакво реално обоснование и е лишена от всякаква логика.
«Теорията на калориите» се базира на предположението, че не се губи енергия…Но тази теория не дава обяснения на много неща, въпреки че е включена в учебния план на много от западните медицински школи. Тази теория помогна да се създаде нова и развиваща се професия – диетолог, но, за съжаление, и за разочарование както на диетолозите така и на пациентите, те търпят неудачи.
Всеизвестно е, че голяма част от програмите, включващи съкращение на калориите с цел да се свалят излишни килограми, са обречении на провал. Достатъчно много изследвания показват, че около 90% от клиентите след такива програми си връщат първоначалното тегло приблизително за 6 месеца.
Научните изследвания показват, че между количеството на употребяваната енергия и излишните килограми, няма съществена връзка.
Рекламираните низкокалорийни диети стимулират организма да трупа мастна тъкан.