Джипита рискуват да загубят практиката си заради издаването на електронни направления към специалист след разговор само по телефона с пациентите. За тази опасност потвърди пред „Телеграф“ и д-р Николай Брънзалов от Българския лекарски съюз и призова колегите си да бъдат изключително внимателни и да не се поддават на натиска от пациентите, които в жегите се самодиагностицират и не искат да се разкарват до кабинетите.
„Електронно направление не означава дистанционно. То не може и не бива да се издава без извършен и описан в системата преглед. НЗОК следи стриктно за подобни нарушения и колегите трябва много да внимават, защото действително може да се стигне до прекратяване на договорите им с касата и до загуба на практики“, предупреди д-р Брънзалов.
Пациентите, които притискат лекарите за издаването на направления от разстояния, най-често обясняват, че това им се налага, защото са трудноподвижни. Лекари обясняват, че масово ги търсят с молба за насочване към специалист след консултация по телефона и от морските ни курорти.
„Правилата обаче са утвърдени и не е случайно, че няма как без реален преглед да се издава направление“, категоричен е д-р Брънзалов. Редно е да има преглед и тогава да се прецени какво е най-доброто, което може да се предприеме като лечение. Иначе те всички ще станат трудноподвижни и ще звънят постоянно. Не е това начинът. Редно е в крайна сметка всички да се уважаваме. В България като цяло достъпът до медицина е на много високо ниво. Дори в Западна Европа има страни, в които много по-трудно се урежда консултацията със специалист“, каза д-р Брънзалов.
Все още няма коментари