С 4,2% са поскъпнали основните храни от малката потребителска кошница от декември до февруари, а на годишна база инфлацията при хранителните продукти е 4,6 на сто, сочат данните на НСИ. На този фон правителството е готово със Закон за агрохранителната верига, за да укроти цените. Той стана по-известен като закона за надценките.
Основната му цел е да се въведе таван на надценката за определени храни. Вероятно те ще бъдат 22 на брой. Списъкът ще се определя от Министерския съвет за срок от една година, като със сигурност вътре ще бъдат поне един-два вида хляб, прясно и кисело мляко, яйца, два-три вида месо, бяло саламурено сирене, кашкавал, ориз, брашно, кайма, пресни зеленчуци и плодове, пчелен мед и боб. За всички тях ще има фиксирана надценка до 30% за крайния потребител в магазина. От една страна, ще се подкрепят фермерите, които при първата продажба на продукцията ще получават гарантирано поне 10% горница върху себестойността на продукцията им.
След това по веригата надценките са: за преработвател – не повече от 20% отгоре. За търговците на едро по цялата верига на доставки – не повече от 10% от данъчната основа. А за търговците на дребно с оборот над 20 млн. лева или с налични обекти с търговска площ над 400 кв. м – не повече от 20% от данъчната основа.
За земеделските продукти и храни, внос от трети страни, които не се преработват у нас, търговската надценка ще е не повече от 10% от данъчната основа. Така общото поскъпване за клиента в магазина се ограничава до 30%.
Законопроектът предвижда още 50% от предлагания асортимент да са български продукти. Това изискване ще важи за вериги от магазини с 10 и повече търговски обекти в цялата страна и ще се отнася за конкретни групи продукти: мляко и млечни продукти, прясно месо от едри и дребни преживни животни, свине и птици, яйца, пчелен мед, сезонни плодове и зеленчуци, като всички те ще се продават на обособените за целта места.
София 7°
Видин 11°
Враца 11°
Русе 11°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°
Все още няма коментари