69 процента от пациентите с онкологични заболявания е трябвало да доплащат средно по около 1500 лева за лечението си. 26 процента от тях са получавали ограничени здравни грижи, показват резултатите от национално проучване на инициативата „Индекс на болниците“, извършено сред 417 пациенти и техни близки.
40 процента от онкоболните, които е консултирал доцент Димитър Калев (председател на управителния съвет на съвместната онкологична национална мрежа) са предпочели да се лекуват в съседна Турция. Разходите за лечение на пациентите с онкологични заболявания не са покрити изцяло от Националната здравноосигурителна каса, Министерството на здравеопазването или общините. Това е причината онкоболните да търсят лечение в чужбина, например в Турция, казва доцент Калев.
„Липсата на организация за онколечение е причината за тези доплащания“, уточнява той. Единственият изход от ситуацията според него е в така наречения антираков план, създаден през 2022 г., като до тази година няма нито една активност по него. В него е залегнало изискване за създаване на сертифицирани, всеобхватни ракови центрове. Това би решило до голяма степен проблемите на българската онкология, казва доцент Калев и признава, че грижата за онкоболните у нас не е добра. През 34 специалисти преминава един онкоболен у нас, добавя той.
Все още няма коментари