Големият кинорежисьор Николай Волев в рамките на два дни прави две премиери в столичния "Театро отсам канала".
На 20 февруари се открива изложбата му от графики и фотографии, а за творбите ще говорят културологът доц. Георги Лозанов и художникът проф. Греди Асса.
Графиките в предстоящата експозиция са от неговия лондонски период (1968-1972). Фотографиите пък отразяват пътя на Волев от 1979 г. насам и включват любопитни моменти от съвместната му работа във филмите с едни от най-известните български актьори – Тодор Колев, Велко Кънев, Васил Михайлов, Ицко Финци, Йорданка Стефанова, Ирини Жамбонас, Йорданка Кузманова, Христо Шопов.
Само ден по-късно, на 21 февруари в „Театро отсам канала“ е премиерата на втората му театрална постановка - „Принципът на несигурността“ по пиесата на английския драматург Саймон Стивънс. Ролите в спектакъла е поверил на Силвия Петкова и Димитър Баненкин.
Волев развихря творческия си гений като автор на постановката в качеството си на режисьор, сценограф, художник на костюмите, както и автор на музикалната, светлинната и аудиокартина.
„Страстен почитател съм на удоволствията, особено на изтънчените. Каквито са способни да доставят госпожици като Калиопа, Мелпомена, Талия, Ерато, Терпсихора … Духовният оргазъм, който изпитвам от съприкосновението с тях, е несравнимо по-разтърсващ от обикновения, биологичния. Надявам се да усетите същото и вие, зрителите на една от най-щурите любовни истории, написани за сцената или екрана“, казва режисьорът на филмовите шедьоври „Двойникът“, „Господин за един ден“, „Да обичаш на инат“, „Маргарит и Маргарита“.
Това е втора театрална авантюра на киноаса, след като през 2018 г. той представи спектакъла „Сексът – начин на употреба“, който мина при шумен успех.
Николай Волев е роден на 10 април 1946 г. в София и неговият житейски и творчески път е изключително богат и любопитен. Следва архитектура във ВИАС през 1967-1968 г. През 1968 г. напуска България без разрешение от властите. След престой в бежански лагер в Турция заминава за Англия. През 1972 г. завършва кинорежисура в Лондонското филмово училище. Работил е като тухлар, тютюноберач, събирач на отпадъчно брашно в мелница, поливач на панели в бетонов възел, берач на зеленчуци в ТКЗС, уличен продавач на сладолед, екскурзовод, строителен работник, фотолаборант, преводач от български на английски език, разпоредител в лондонския киносалон за кралски премиери "Одеон", барман, чертожник, мияч на чаши в дискотека, художник на реклами, помощник-архитект, филмов монтажист, киноактьор, сценарист, режисьор и продуцент.
Все още няма коментари