Борис Колев
Опасен мухъл, който почти не се поддава на третиране с препарати, е заразил панелки в няколко столични квартала. Освен неприятна миризма от него тръгнали сериозни заболявания, оплакват се хората.
Преди дни домакиня се тръшнала с алергичен пристъп като от ухапване от насекомо. След изследване се оказало, че тя сама си е натресла белята на главата, след като се опитала да се справи с мухъла зад гардероба.
Инвазия
От здравна асоциация сигнализираха, че невидимият вредител тази година се разпространява мълниеносно заради по-високата влажност на въздуха. Мухълът вече покривал не само студените неизолирани стени, но и другите в които са вкарани доста средства за термозащита.
„Моята стена има изолация и отвън и отвътре. Тази есен се появи мухъл, а дори в помещението не се готви толкова и вентилацията е добра“, оплаква се Радослав Цанев от кв. „Обеля”.
Негов съкварталец забелязал, че токсичната гъбичка взела, че еволюирала. Също като грипа, който вече не се дава на антибиотиците, така и мухълът бил станал резистентен към широко рекламираните препарати.
„Минали години пръскахме с препарат, който се води най-силен. Сега обаче не действа. Ръсиш върху мухъла, а все едно вода го роси. Плесента си стои и ти се смее“, пише в интрнет форум притеснен столичанин.
Микроорганизмът прониквал все по-надълбоко в стените, ядейки органичните съединения на боята. Анти-мухъл препаратите поне правели отгоре „запечтка“, за да изолират вредното за здравето действие. След това плесента повече не се разпространявала и си оставала в стената. Скоро обаче се установило, че тя сякаш се измъква през ненапръсканите площи.
Биологично оръжие
Домакини ударили на камък и с друг препарат. Според инструкциите му след напръскването, третираното място се трие с гъба. Това обаче довело до разнасяне на спорите още повече, които вместо да са умъртвени си били доста жизнени и енергични. В резултат столичани масово търсят помощ при джипита заради сълзене на очите, кихане, мигренозни болки, обриви.
Доктори обясниха, че хората реагират по различен начин на наличието на мухъла в помещението. Някои хора с по-як имунитет могат да живеят в дом, засегнат от мухъл няколко десетилетия и нищо да им няма. Други обаче чувствали дискомфорт в момента, в който влизат в помещение с плесен. Вредното й въздействие се дължи на спорите, които като биологично оръжие се освобождават във въздуха. В тях се съдържат различни биологично активни вещества, както и опасните за човешкото здраве микотоксини. Микробиолозите също отчитат повишаване на алергичните реакции у деца и възрастни при досег с невидимия агресор. Те предупредиха още, че ако мухълът попадне в белите дробове може да предизвика сериозни усложнения.
Все още няма коментари