Киното се оказва любимото културно забавление на българина. През 2015 г. сме ходили по-често да гледаме филми, отколкото театрална постановка или концерти. Намалява и желанието на българина да взима книги да посещава библиотеки, показва годишната статистика на НСИ в сферата на културата. Данните бяха обявени днес и обхващат от януари до декември 2015 г.
През този период приходите от продажба на билети за кино са били 45,5 млн. лева, което е с около 3 млн. повече от предходния период. Повишението не се дължи на по-големите цени, на които мултиплексите у нас предлагат услугите си, а на повечето посетители в тях, показва още националната статистика. Остава обаче проблемът с достъпа до кино на голяма част от хората в по-малките населени места – показателно е, че повече от половината екрани са в Югозападния район, в който е София. В столицата са извършени и над 50% от прожекциите, направени през миналата година.
Макар и доста по-равномерно разпределени по райони, посещенията в театрите спадат с около 200 000 за година. Така през 2015 г. са достигнали 2,1 млн, като така се връщаме на стойностите от 2013 г. Според театрали спадът е показателен за това колко е работеща реформата, която културното ведомство прави в сферата на сценичните изкуства. Като причина за отлива може да се изтъкнат и постоянните скандали, тресящи от години големите театри у нас, които отблъснали зрителите.
Лек отлив има и при посетителите в музеите и галериите. За 2015 г. те са 4 763 хил. и в сравнение с 2014 г. намаляват малко. Приблизително една четвърт от тях (1 247 хил.) обаче са осъществени в дните със свободен вход. Регистриран е и спад на посещенията на чужденци.
Друга статистика показва над 70% от българите в активна възраст не са посещавали никакво културно мероприятие в последните 12 месеца. Оказва се, че жените са по-активни от мъже, когато става дума за посещение на театър или кино.
Все още няма коментари