Има различни обяснения защо толкова много хора в София тръгнаха към музеите и галериите в Нощта на музеите. Според едни - от поза, според други - заради това, че навсякъде е безплатно, според трети - защото народът е закопнял за нещо истинско и величаво. Каквото и да кажем, няма да е напълно вярно.
Но струпването на млади хора тази вечер за откриването на обновената фасада и двор в дома-музей на поета Яворов е съвсем разбираемо. Не само заради концерта на квартета от Националната музикална академия, не и дори заради великолепното изпълнение на стихове на поета от прекрасния актьор Янко Лозанов.
А най-вече, защото той е един от малкото поети, а също творци и личности, които са успели да слеят живот и талант в едно. Няма поет с по-трагична съдба от неговата в новата ни история. Няма и българин, където и да се намира по света, който да не носи в себе си поне едно негово стихотворение за специални моменти в живота си. И непристрастните хора ще ви кажат, че Яворов е най-големият български поет, казва Иво Милтенов, уредник на къщата-музей „П.К.Яворов”.
Яворов е смятан за най-добрият поет на любовна лирика. Стихотворения като „Вълшебница”, „Две хубави очи”, „ Ще бъдеш в бяло” са като шедьоври и заедно с Вазов е и майстор на римата. А националните идеали на България за Яворов са кауза, както и съдбата на Македония.
Не някой друг, а личности от висок ранг като него са раждали тези идеали, не са имали нужда някой да ги агитира за това, посочи Милтенов. Затова мислите, таланта, духът на поета минават в сърцата на българите директно, без посредници, добави той.
„За мен Яворов е един гениален българин. И би трябвало младото поколение повече да го учи и да намира истината в творчеството му- за живота, за любовта, за човека. За това, че вечната любов между доброто и злото е неразрешима. Неговата трагична съдба е вечната съдба на гениалния човек”, сподели през сълзи на носталгия пред нас Мая Шангова, която от 35 г. живее в Белгия.
Тя е щастлива, че къщата на Яворов е възстановена, тъй като е била в трагично състояние. От музея обещават до есента да бъдат ремонтирани и вътрешните помещения, където се е развила драмата преди около 100 г. с неговата любима Лора.
Все още няма коментари