Управляващите предлагат забрана на споделените пътувания и глоби от 1500 лв., а засегнатите готвят мащабни протести. Това стана ясно на пресконференция на инициаторите на демонстрациите в БТА-София, събощава „Флагман”.
Проблемът се поражда от решение на Министерския съвет от 16 юни, с което са одобрени промени в Закона за автомобилните превози. Те вече са внесени в деловодството на Народното събрание, което трябва да приеме измененията.
Казусът касае т. нар. споделени пътувания, при които шофьори, които пътуват от един до друг град, събират пътници чрез съответните интернет сайтове, за да си поделят разхода.
Така например едно пътуване от София до Бургас вместо 28 лв. с автобус, струва около 15 лв. с автомобил, обясни днес Аркади Шарков, представен като консултант по устойчиво развитие. Той самият е от морския град и също ползвал тази услуга.
Споделеното пътуване е много удобно и защото е практика шофьорът да взима пътниците от адресите им.
„Групата „София – Бургас”, например, включва около 30 000 човека, като в нея влизат и граждани от междинни населени места, които са по пътя между началната и крайната точка. На ден има около 40-50 подобни пътувания”, заяви още Шарков.
Протести ще има пред Министерския съвет, а вероятно и пред парламента. Ще блокираме улици и „споделеното пътуване” на политиците с техните шофьори, пошегуваха се инициаторите, сред които са и Стоян Панчев – председател на Българското либертарианско общество (БЛО) и Димитър Карагегов – програмен мениджър на БЛО.
Панчев бе организатор и на протестите срещу забраната на Uber – международна компания, която се занимава със споделени пътувания, но в градски условия (вид такси). Демонстрациите у нас по отношение на Uber бяха малобройни.
Споделените междуградски пътувания обаче касаят десетки хиляди. Затова и инициаторите на новите демонстрации очакват хиляди на следващите протести, които все още не е ясно кога ще се проведат. Това зависи от датите, на които ще се разглежда законопроектът в парламента.
Протести се очаква да има освен в София, но и в други големи градове, като Бургас, Варна и Пловдив, стана ясно на днешната пресконференция.
От БЛО ще изпратят свое становище до парламентарната комисия по транспорт, която първоначално трябва да гласува законопроекта на Министерския съвет. Те се надяват да убедят депутатите да не одобряват поправките в закона, които били чисто лобистки.
Инициаторите на протеста смятат, че според готвените промени на глоба ще подлежат всички, които са споделили разходите по едно пътуване, дори и ако примерно те са братовчеди.
„Забраната на споделените пътувания не отговаря и на европейската Стратегия 2020, според която трябва да се намалят емисиите на вредни газове, както и да се увеличи диверсификацията в транспорта”, каза Аркади Шарков.