Третата медицина
Д-р Богдан Руйчев на 69 г.: Болката е преживяване на кръстопътя между тяло и психика
Никаква апаратура не я лови, към лечението трябва да се подхожда холистично
0 коментара
Д-р Руйчев е обиколил света
Откриване на Центъра за лечение на болката
Размисли под небето
Докторът с близки в Охрид
Д-р Богдан Руйчев е роден на 4 януари 1946 г. Завършва медицина във ВМИ - София. След това последователно е асистент в Катедрата по анестезиология и реанимация към МА, специалист анестезиолог реаниматор в „Майчин дом” в София. През 1984 г. прави изобретение „Фармако-психотерапевтичен метод за обезболяване”, след това триизмерен анимационен модел за възприятие и болка.
Следват обучение по акупресура и акупунктура във ВМИ - София, тренинг по пулсология и ТКМ в ИСУЛ и Прага - Алтернативна медицина в болницата Хадаса, Йерусалим, Висше френско училище по акупунктура с проф. Морис Муса в Йерусалим. Прави проучване „Анестезия - токсикомания и обратно” в Лил, Франция. През 2003 г. е в Клиника за лечение на болката на Университетска болница Кинки, Осака, Япония. През 2005 г. създава и оглавява първата в България Клиника за лечение на болката в Университетска болница „Св. Анна” - София. След това създава първата в България частна Клиника за лечение на болката. Д-р Руйчев е и автор на много научни и научнопопулярни доклади, статии, филми и тв предавания.
Лечението на дълготрайните болки вълнува много хора, особено възрастните и хронично болните. Преди десет години, когато стартира дейността на д-р Богдан Руйчев като завеждащ “Отделение за лечение на болката” към УМБАЛ “Св. Анна” - София, запознахме читателите на в. “Над 55” с него. Тогава за кратко време през отделението минаха стотици пациенти от цяла България и намериха огромно облекчение. Най-младият беше 12-годишен, а доайенката - прехвърлила 86 г. Стотици болни пред или след операция се подобриха, благодарни пациенти ни писаха, че са се излекували от най-различни неврологични, мускулно-скелетни, вътрешни и други болести. След това, не по желание на д-р Руйчев, отделението бе закрито, а той намери помещение под наем и продължи да лекува болните в собствена, независима от НЗОК клиника за болката.
- Д-р Руйчев, след 10 години специализирано лечение на хроничната болка сега научихме, че сте открили и школа по лечебен чи гун. Какво значи това?
- Това е първата научно обоснована лечебна гимнастика. По света милиони хора с гръбначни, костно-ставни и неврологични страдания питат лекуващите ги лекари каква оздравителна гимнастика ще им препоръчат?! И получават разнопосочни отговори – кинезитерапия, плуване, йога – дейности, които не може да не помагат отчасти. „Отчасти” – тъкмо в тези думи е въпросът, защото не се казва кому какво по-точно е нужно, колко и кога.
- А дали само не се казва, или просто не се знае кое движение коя болест лекува?
- Има ли всеобхватна теория за движение и здраве в конвенционалната медицина? Всички примери и отговори са също отчасти. Което ще рече – теория няма.
Миналата година на Седмата национална конференция на Българската асоциация за изследване и лечение на болката обобщихте резултатите от десетилетния си труд.
- Бихте ли обяснили с думи прости тайната на Чи Гун?
- Основно понятие е мистичното „китайско” Чи или Ци. Чували сме го като Тай Чи или Чи Гун, чели сме или чували, че то е тайнствена енергия, циркулираща в акупунктурните канали на тялото, но официалната медицина не е в състояние да разкрие природата на тази „сила или енергия”, както най-често превеждат думичката Чи. А ако заместим Чи със земната гравитация (теглото на телата сочи центъра на Земята), пъзелът се намества в близо 80 на сто от познатите източни постулати, упражнения, бойни и оздравителни изкуства. Разглеждайки под такъв ъгъл дори ембрионалното развитие на животните и човека, нещата заприличват наистина на стройна медицинска теория.
- Теорията обаче си е теория, въпросът е има ли някаква практическа полза от нея?
- Да, полза има. Когато човекът и неговото тяло се обучат правилно, с разбиране на причините и овладяване на движенията. По-малко мистика, повече труд! Все повече хора по света се увличат по чи гун, но ефект няма, щом дори инструкторите не знаят, че има основен стоеж на тялото, да не говорим за пълното непознаване на основния принцип на теорията. Колцина от практикуващите такива упражнения са чували някакъв превод, значение на думите чи гун?! А той значи един вид узряване на силата. Синоними са отглеждане, възпитаване, управление, насочване „на силата”. Щом това е лечебна „гимнастика”, а това е вече вън от съмнение, няма ли да е по-добре някой да ни разкаже и покаже повече за силата, която работи? Освен всичко чи гун е море от школи и практики, може ли някой да ни покаже има ли компас в това море?! Казва се, че йогата е част от чи гун, представяте ли си за какъв обем става дума! И сигурно е така, защото йогата също усъвършенства същата източна „сила”... Хората, които се интересуват, могат да открият нашата група във Фейсбук.
- Как си обяснявате предимствата на вашия метод, който изисква не индустриален, а индивидуален подход към всеки пациент?
- Холистично! С цялостния подход се лекуват едновременно трите дяла: мускулно-скелетният апарат и фасциите; организмът, който поддържа хомеостазата, и психиката. Затова се преподава чи гун гимнастика: стоеж, седеж и походка, лекува се с игли (но стилът в комбинация на точките е нещо повече от акупунктура) и се прави психотерапия. Две трети от това човек трябва да научи, овладее и да го прилага сам! За да излекуваш хроничен проблем, трябва да промениш нещо в себе си - било във волевото, било във вегетативното тяло или в емоциите. Все едно, те са взаимно свързани! Практическата изненада през тези десет години е ролята на психиката в лечението на болката – далеч над 30 на сто! Когато почвахме, вярвах, че органиката все пак ще е по-големият проблем и че дилемата ще бъде кога да се работи с анестезиологична техника, а кога с акупунктура? Не съм подозирал какво море от уж телесни симптоми са душе-телесни по произход! Ежедневно срещам хора, заплашени от операция или вече оперирани не поради анатомичен дефект, а поради просто емоционално разстройство, което търси да се изрази чрез оплакване в тялото... Темата е огромна и жестока, болката е преживяване на кръстопътя между тяло и психика. Затова наркотиците не помагат, а могат само да задълбочат проблема. Бъдещето принадлежи на Третата медицина—тази, която обединява съвременната западна и традиционната източна медицина. Това обединение започна в клиниките за лечение на болката.
- Вярвате ли, че скоро този индивидуален подход ще стане водещият при лечението на хроничните болки?
- Не! Не и в този обем. Това е изключително тежък и времеемък процес. Дори майстор, който сам замества лекари от 2-3 специалности, може да обслужи едва до 5 души на ден. Никой няма да финансира такова „производство”. Това е елитарна медицина и, естествено, струва скъпо. А колко струва обучението на един такъв майстор? Нужно е поне десетилетие обучение и начален опит. Парадоксът е, че богатите няма как да инвестират в такива майстори, а ако някога от нужда им потрябват готови, няма изведнъж откъде да се вземат такива квалифицирани специалисти...
- От това ли най-много ви боли днес? Или от друго?
- От това, че в правилното общество човек и да си отиде биологично, то социално делото му продължава, щом е полезно. У нас обаче съвсем не е така!
Все още няма коментари