Здравословният начин на живот трябва да се води без фанатизъм, предупреждават лекари. Всяко прекаляване може да доведе до обратни резултати. Стремежът към съвършенна фигура, например, може да съсипе с диети работата на храносмилателната система.
Ето 5 здравословни мита, които наистина може да навредят на здравето:
Мит 1. Трябва да се занимавам със спорт по-често.
Нерядко в мрежата всякакви фитнес треньорки, спорти дейци и медици в хор повтарят, че недостигът от движение води до сериозни здравни проблеми и че стройна фигура може да се постигне единствено с изнурителни тренировки.
В действителност прекаленото спортуване може да причини сериозни травми, като скъсване или разтягане на мускулни влакна и сухожилия, болки по цялото тяло. Това насилие над себе си нерядко води до изтощаване на организма, нарушаване на регенерацията на клетките и понижване на имунитета.
Трябва да се помни, че на първо място физическата активност е добре да бъде умерена и нормално да се понася. Оптималният вариянт е межде две тренировки да има 2-3 дни почивка, и никога да не се насилвате да изпълнявате едно упражнение 20 пъти, ако усетите, че и 10 пъти са ви достатъчни.
Мит 2. Фибрите са полезни във всякакви количества
Отвсякъде се сипят съвети, че трябва да се ядат повече фибри за почистване на организма и нормализиране на храносмилането. В това има резон. Грубата влакнеста храна ефикасно чисти червата без да ги травмира. Фибри се съдържат изобилно в бобовите и зърнените храни, в зеленчуците и плодовете. Но трябва да се помни, че тук принципът колкото повече, толкова по-добре не работи.
Дневната норма от фибри е не повече от 25–30 г. Това количество не бива да се превишаа, защото коремът ще започне да се подува, а образуването на газове рязко нараства.
Мит 3. Фрешовете повишават имунитета
Фрешът или прясноизстисканият сок днес е любима напитка за мнозина. Той е приготвен от пресни плодове или зеленчуци и е богат на витамини и други полезни вещества. И хората правят извод, че колкото повече литри пият, толкова по-силен ще е имунитетът им. Голяма заблуда.
Всъщност соковете съдържат агресивни киселини, които активно въздействат на храносмилателната система, а също така влияят крайно негативно на състоянието на зъбния емайл. Трябва да се помни още, че плодовите сокове съдържат много захар и са твърде калорични. Ето защо прекалената им употреба води дори до затлъстяване.
Препоръчителнаа дневна доза е не повече от 1 чаша и то да се пие на 2 пъти, но не на празен стомах. След като се изпие задължително трябва да се изплакне устата с обикновена чиста вода.
Миг 4. Всичко наоколо трябва да бъде стерилно чисто
Чистотата е залог за здраве. Някой едва ли ще оспори тази аксиома. Но само, ако става дума за разумно поддържане на реда у дома. Ако страстта към лъскане на всичко наоколо до стерилност се превръща в мания, това вече е ненормално и неправилно. Защото така се нарушава нормалната работа на имунитета, тъй като свръхпочистването отстранява бактерии в големи количества и организмът се разучава да прави това сам.
Едно от крайно неприятните последствия на манията към чистотата е нарастването на риска от астма или други алергични заболявания. Допълнителна опасност от свръхпочистването е и повишеното използване на битова химия.
Мит 5. През зимата ни е нужен тен
Никой не иска да изтлежда бледен през зимните месеци или в началото на пролетта и пред солариумите се редят опашки. Но тук трябва да се помни, че освен полезния витамин D, организмът получава и много ултравиолетови лъчи, които лесно водят до развитието на сериозни онкологични патологии. Освет това неразумно дългото печене в солариума, може да причини кожни болести, като фотодерматит.
Затова, ако искате да получите красив тен, не бива да прекалявате. Месечно са достатъчни 2-3 сеанса по 5 минути.
Вредни съвети: С какво е опасен здравословния начин на живот?
Излишният ентусиазъм в спортната зала и фрешовете може да бъдат вредни, предупреждават лекари
0 коментара
Все още няма коментари