Петрана ИВАНОВА, Сливен
Болестта на Крон е възпаление на червата. Причинява възпаляване на лигавицата на храносмилателния тракт, което може да доведе до болки в корема, силна диария и дори недохранване. Възпалението, причинено от болестта на Крон, често се разпростира дълбоко в заразените тъкани на червата. Подобно на язвения колит, друго често срещано възпаление на червата, болестта на Крон може да бъде болезнена и изтощителна и понякога може да има опасни за живота усложнения. Макар че няма лекарство против болестта на Крон, има лечения, които могат да намалят признаците и симптомите или дори да доведат до дългосрочна ремисия. С тяхна помощ много болни успяват да живеят нормално. Точният причинител на болестта на Крон все още е неизвестен. Преди се предполагаше, че това може да са начинът на хранене и стресът, но лекарите вече знаят, че дори тези фактори да влошават вече съществуващата болест, те не я причиняват.
Наследствеността и отслабената имунна система имат принос за развиването на болестта
Възпалението при болестта на Крон кара заразените клетки в червата да отделят големи количества вода и соли. Тъй като дебелото черво не успява напълно да абсорбира излишната течност, се появява диария. Засилените спазми на червата също могат да допринесат за това.
Диарията с болки е най-често срещаното оплакване
на болните. Възпалението и появата на язви може да предизвика подуване на участъци от червата, които след време се удебеляват. Това влияе на нормалното движение на съдържанието им през храносмилателния тракт и може да създаде болки и спазми. Леките форми на болестта на Крон обикновено предизвикват лек до среден дискомфорт, но при по-сериозните случаи болката може да е силна, придружена от гадене и повръщане. Може да се появи кръв в изпражненията. Храната в храносмилателния тракт може да предизвика кървене в засегнатите тъкани или червата може да започнат да кървят сами. Може да се наблюдава яркочервена кръв в тоалетната чиния или по-тъмна кръв, смесена с изпражненията. Може да има и кървене, което не се вижда. Болестта може да причини малки ранички по повърхността на червата, които след време се превръщат в язви, достигащи дълбоко и понякога пробиващи стените на червата. Може да се появят и подобни на афти язви в устата. Друг признак е
намаленият апетит и загубата на тегло
Коремните болки и спазми, както и възпалителната реакция в чревната стена могат да повлияят на апетита и способността на тялото да усвоява храна. При пациентите с тежки форми на болестта на Крон може да се наблюдават също така треска, умора, артрит, възпаление на очите, кожни болести, възпаление на черния дроб или жлъчката.
Целта на лечението е да се намали възпалението, което предизвиква признаците и симптомите. В най-добрите случаи това може да доведе не само до облекчаване на симптомите, но и до дълготрайна ремисия. Лечението на болестта на Крон обикновено включва различни медикаменти или, в някои случаи, се налага операция.
Няколко предложения могат да са от полза
♦ Макар да няма сигурно доказателство, че определена храна предизвиква възпаление на червата, ограничете млечните продукти. Подобно на много други чревни възпаления, може да откриете, че определени проблеми, например диария, болки в корема и газове, се подобряват, ако ограничите или спрете приема на млечни продукти. Може да имате непоносимост към лактоза - тоест тялото ви не може да усвои млечната захар (лактоза) в млечните храни.
♦ Опитайте нискомаслени храни. Може да не успявате да абсорбирате или храносмилате мазнините нормално. Вместо това те преминават през червата и влошават диарията. Особено проблемни са маслото, маргаринът, сметановите сосове и пържените храни.
♦ Експериментирайте с фибри. За повечето хора храните с високо съдържание на фибри, например пресни плодове и зеленчуци, както и пълнозърнести продукти са основата на здравословното хранене. Но ако имате възпаление на червата, фибрите може да влошат диарията, болките и газовете. Ако суровите плодове и зеленчуци ви създават проблеми, опитайте се да ги варите, задушавате или готвите на пара. Може също така да откриете, че някои плодове и зеленчуци ви понасят, а други не. Като цяло може да имате повече проблеми с храни от вида на зелето, например броколи и карфиол, както и ядки, семена и пуканки. Консултирайте се с лекар, преди да започнете богата на фибри диета.
Елиминирайте всяка храна, която влошава признаците и симптомите. Това може да включва “газови” храни, като боб, зеле и броколи, плодови сокове и пресни плодове - особено цитрусови, пикантна храна, пуканки, алкохол, кофеинови храни и напитки, например шоколад и газирани безалкохолни.
♦ Яжте по малко. Може да се почувствате по-добре, ако ядете малки количества пет-шест пъти на ден, вместо три пъти в големи количества.
♦ Пийте много течности. Водата е най-подходяща. Алкохолът и кофеиновите напитки стимулират червата и може да влошат диарията, докато газираните напитки често предизвикват газове.
♦ Пийте мултивитамини. Посъветвайте се с лекаря си, преди да започнете да приемате каквито и да е витамини или добавки.
♦ Посъветвайте се с диетолог. Ако започнете да губите тегло или диетата ви е твърде ограничена, посъветвайте се с лицензиран диетолог.