Снижаването на температурите представлява своеобразна стресова ситуация за организма, който веднага реагира на тези промени. Студеното време понижава реактивността на организма и повишава податливостта му към простудни и някои инфекциозни заболявания. Още по-голям е ефектът при влажен въздух с висока скорост на движение, при който преохлаждането настъпва лесно.
Тези условия обикновено водят до обострянето на хронични бронхити и появата и влошаването на астматични пристъпи. Ниската температура води до отслабване на имунитета, защото кръвта се отдръпва от крайниците, и се стига до болестни състояния. Най-уязвими на температурните промени са хора с хронични заболявания. Студеното време причинява стесняване на кръвоносните съдове и най-вече на артериите. Това е и причината за недостатъчното кръвоснабдяване на тъканите. Резките промени в атмосферното налягане често водят до появата на оплаквания сред по-чувствителни хора.
Обикновено това са болки в ставите и главоболие при понижаване на неговите стойности. С настъпване на зимата все по-често се проявяват симптоми като апатия, безсъние, мускулна слабост, главоболие, намаляване на апетита. Зачестяват и оплакванията от болки в стомаха, белите дробове и гръдния кош. Добре е да се наблегне на белтъчините, които подсилват имунитета. Препоръчително е в менюто да се включи бяло пилешко месо, риба и морски дарове, млечни продукти и яйца. Не бива да се забравя киселото мляко, което нормализира работата на червата, регулира обмяната на веществата и функциите на организма.
Все още няма коментари