Когато се каже диабет, първата асоциация е да се сетим за захарта като виновник за лошото заболяване. А натриевият хлорид – готварската сол, би се оказала последният заподозрян. През последните години обаче в относително малки медицински проучвания се прокрадват съмнения в невинността на солта като фактор за диабет. Например в шведски анализ, представен на годишната среща на Европейската асоциация за изследване на диабета (EASD) в Лисабон, Португалия. Авторите предупреждават, че хората, които консумират дневно по около 2800 милиграма сол (приблизително 1,25 лъжичка) или повече, живеят със 72% по-голяма вероятност да развият диабет тип 2. Подобни резултати са докладвани и от финландско проучване.
Ако досегашните предупреждения не се приемат много насериозно, преди дни се появи мащабно изследване с данните за повече от 400 000 души от Великобритания, което показва категорично, че честото добавяне на сол към храните е свързано с по-висок риск за диабет от тип 2. Участниците са групирани според навиците си за солене и са преминали през изследвания, включително за натрий в урината и съотношението на натрий и калий. Резултатите са „изчистени“ чрез коригиране за влиянието на фактори като пол, възраст, ниво на образование, доход, пушене, пиене, физическа активност, висок холестерол, индекс на телесна маса и С-реактивен протеин.
Въпреки че фокусът на досегашните изследвания за ролята на натрия не търси причината за връзката сол – диабет, изследователите предполагат, че диета с високо съдържание на натриев хлорид може да причини инсулинова резистентност – състояние, което може да доведе до диабет тип 2 и често е наричано преддиабет. България е сред държавите, в които преобладаващо ядем по-солено от препоръчителната 1 ч. л. общо от всички храни, включително от вложената в готовите храни сол, за която не си даваме сметка. Според Американската сърдечна асоциация хората получават до 75% от дневния си натрий от преработени храни. На този фон оставянето на солницата извън масата по време на хранене може да бъде полезен начин за намаляване на количеството сол, което поемаме.
Все още няма коментари