Имат ли някакво значение женските полови хормони в процеса на стареене и каква е ролята на заместителното лечение? Може ли безпроблемно да се прилага?
Пенка СТОЙЧЕВА, Сливен
С отпадане на месечния цикъл при жените се наблюдава рязко спадане нивото на женските полови хормони. Нарушава се нервно-психичното равновесие, има повишена раздразнителност, както и наличие на вегетативни оплаквания, като сърцебиене, изпотяване (познато като топли или горещи вълни) и др.
Променя се и видът на кожата - отпада младежката й свежест и се появява склонност към образуване на бръчки. Особено характерно е неблагоприятното влияние на отпадането на женските полови хормони върху костите - намалява минералната им плътност с развитие на остеопороза и увеличена податливост към счупвания.
Това, с което менопаузата причинява най-сериозни здравословни проблеми, е отключването на генетично кодирани сърдечносъдови и мозъчносъдови заболявания. С други думи, след менопауза отпада защитната функция на женските полови хормони, с което при фамилно предразположените индивиди се намалява чувствителността на тъканите към инсулин, стига се до увеличаване на телесното тегло и увеличаване на кръвната захар, до атерогенни промени в липидния профил, и особено характерно - до увеличаване на едно нормално до момента кръвно налягане.
Множество проучвания през последните 10-15 години показаха, че заместването на женските полови хормони при постменопаузални жени води до намаляване нивото на редица рискови фактори за атеросклероза. Поради това се е практикувало масово приложение на тези хормони след отпадане на менструационния цикъл при жените в западноевропейските страни, САЩ и др. През 2002 г. обаче излязоха данните на проведеното в САЩ проучване Women´sHealthInitiative, което показа, че за разлика от очакванията при хормонално-заместително лечение се доказа значително по-голяма сърдечносъдова и мозъчносъдова смъртност, два пъти по-висок риск от венозни тромбози и белодробни емболии и значително увеличаване на риска за рак на гърдата! Това е причината да не се препоръчва хормонално-заместителната терапия като масова практика.
Най-доброто, което може да се направи, е да се консултирате с вашия гинеколог.