Драга редакция, интересува ме каква е ролята на аспирина при лечението на сърдечноболните. Откакто имам заболяване на сърцето, не е имало кардиолог, който да не ми предпише аспирин, който да приемам вечер по 1/2 таблетка. Неотдавна мои близки, които се завърнаха от чужбина, ме уверяваха, че аспиринът вече се отрича поради вредното му действие. Кое е вярното?
Стоянка ПАНОВА, Нова Загора, обл. Сливен
Аспиринът е на повече от 100 години и е доказал правото си на ефикасно универсално лечебно средство. Доброто старо лекарство намира своето широко приложение и днес. В кардиологията той се използва като антиагрегант (предотвратява тромбообразуването, разрежда кръвта). Страничното действие на лекарството е, че дразни стомаха и може да предизвика разязвяване и кървене. Ето защо не е подходящ за хора с язва и склонни към кървене. Ако, както пишете, г-жо Панова, приемате по 1/2 таблета (при хапче от 500 мг), това е голяма доза за всекидневна употреба при сърдечно заболяване.
Днес вече има специални таблетки аспирин за такива случаи - Aspirin protekt u Trombo - ASS, които са по 100 мг таблетката и не дразнят стомашната лигавица, тъй като се разграждат в тънките черва. Освен като антиагрегант аспиринът се използва и като болкоуспокояващо и противовъзпалително средство. През последните години учените доказаха още един положителен ефект на аспирина - предпазва от полипоза и рак на дебелото черво.