Мръсното легло може да е причина за куп болести, алармират лекари. Мърлявите чаршафи предизвикват астма, екзема и запушен нос, тъй като привличат акари – малки микроорганизми, които причиняват алергии.
Ново изследване обаче показва, че една пета от хората не сменят чаршафите в спалнята си дори веднъж месечно.
Анкета, проведена сред 2000 британци, сочи, че само двама от всеки петима души сменят спалното бельо всяка седмица в съответствие с препоръките на специалистите. 36 процента от хората пък сменят чаршафите си на всеки две седмици, а 17 на сто признават, че перат мръсното спално бельо веднъж месечно или по-рядко.
Алерголозите обаче предупреждават, че нечистото спално бельо може да доведе до редица здравословни проблеми.
„Една трета от живота си ние прекарваме в сън. През това време човек оставя отпадъци в леглото си: клетките, които падат от триенето на кожата, телесни течности, пот. Всичко това привлича акари“, обясняват лекарите. В България около 9% от населението страда от бронхиална астма, а в световен мащаб болните надхвърлят 350 млн. души. Макар масово астмата да се смята за безобидна, годишна тя причинява смъртта на повече от 250 хиляди болни.
Според специалистите тежестта на астмата може да се намали, ако се избягва контакт с алергени и се провежда лечение. Основните рискови фактори за развитие на астма са тютюнопушенето, излагането на тютюнев дим, замърсеният въздух, влагата у дома и мръсните завивки.
Все още няма коментари