Гастрит е заболяване на стомаха, което се изразява във възпаление на стомашната лигавица. На какво се дължи, какви са симптомите и как се лекува гастрит?
Какво представлява заболяването
Това е едно от най-често срещаните заболявания на храносмилателния тракт. Гастритът е възпаление на стомашната лигавица, като липсата на лечение може да доведе до образуване на стомашна язва. Гастритът бива остър или хроничен в зависимост от това дали факторите, причиняващи заболяването, са краткотрайни или продължителни. Хроничният гастрит бива два вида – А и Б, в зависимост от киселинността в стомаха. В първия случай има понижена киселинност, а във втория – повишена. Гастрит от тип Б е по-често срещан.
Какво го причинява
Гастритът може да е резултат от инфекция, навлизане на жлъчни сокове в стомаха, прекаляване с алкохола, някои лекарства и храни, нездравословни хранене, наследствена предразположеност. Възможно е и повишеното напрежение и силният стрес също да отключат симптомите на гастрит.
Симптоми
Обикновено гастритът е съпроводен от дразнене, тъпа или остра болка в стомаха, тежест, гадене, безсъние, липса на апетит, обложен език, диария или запек, подуване на корема, лесна умора, напълняване или отслабване, лош дъх.
Лечение
Гастритът се лекува продължително време, като стремежът е към намаляване на киселинната стомашна секреция чрез избягване на определени храни (твърде пикантни, лютиви, мазни, пържени) и консумацията на алкохол.