Редица изследвания показват, че бъбреците ежедневно са подложени на въздействието на някои вредни навици, които ги увреждат. Заболяванията на бъбреците попадат в графата на т.н. „тихи диагнози“, чиито симптоми не се проявяват в самото начало на болестта, а едва когато ситуацията стане твърде сериозна и трудно обратима.
Научните изследвания и опити с пациентите показват, че бъбреците могат с години да изпълняват своята функция с намален капацитет, без пациентът изобщо да забележи. Затова превенцията и ежегодните прегледи са много важни.
Най-важната задача на бъбреците е да филтрират кръвта и да премахват токсините от организма. Всеки човек може да им помогне, да си свършат добре работа, като пие достатъчно вода. При дехидратация бъбреците не функционират добре и се стига до събирането на токсини в организма, което може да доведе до увреждане. Ето защо уролозите напомнят, че трябва да се пие по минимум 2 литра вода всеки ден. Златното правило гласи, че не трябва да се приемат повече от 5 грама сол на ден. Всичко, което надвишава това количество може да повлияе лошо на целия организъм и в частност да увреди бъбреците. Когато човек приема осолени продукти, бъбреците работят усилено, защото трябва да се отдели натрия, който се намира в солта.
Често човек отлага ходенето до тоалетната, защото не иска да влиза в обществени тоалетни или пък имаме много работа. Проблемът е, че задържането на урина увеличава налягането в пикочния мехур, а това може да доведе и до бъбречна недостатъчност, поява на камъни и интоксикация, обясняват уролозите. Те съветва да се тича до тоалетната дори при най-малкия позив за уриниране. Последните проучвания показват, че е достатъчно да се изпият две подсладени напитки, за да се повиши нивото на белтък в урината. Появата на протеини в нея е един от първите признаци на проблеми с бъбреците. Според уролозите, проблемът е в това, че много хора ядат 10 пъти повече захар от препоръчаната дневна доза и така подлагаме бъбреците си на непрекъснати атаки. Липсата на витамини и минерали е предпоставка за появата на бъбречни заболявания. Витамин В6 и магнезият намаляват риска от камъни в бъбреците, затова в храната си човек редовно трябва да включва храни като ядки, сьомга, не тлъсто свинско и телешко месо, сушени плодове (особено сини сливи), банани, авокадо, черен шоколади т.н.
Всяко приемане на протеини, особено от животински произход, допълнително натоварва работата на бъбреците. С течение на времето това може да доведе до увреждане на техните функции. Подобно на солта, кафето също натоварва бъбреците. Кофеинът може да повиши кръвното налягане и така те да бъдат подложени на особен стрес. С течение на времето това неминуемо ще доведе до тяхното увреждане, предупреждават уролозите. Според тях човек не бива да пие повече от 2-3 чаши кафе на ден. Същото важи и за алкохола, който е токсичен, а трябва да се преработи от бъбреците, за да се изхвърли отровата от тялото. Освен това той е и диуретик, който дехидратира организма и така двойно вреди на бъбреците.
Кафето и солта са смърт за бъбреците
Фатално е да отлагате ходенето до тоалетна, плашат докторите
1 коментара