В България около 20 000 души умират преждевременно всяка година от болести, причинени от употребата на тютюн.
Според статистиката всяка година повече от 7 милиона смъртни случая в света са причинени от тютюнопушене. Ако не се предприемат спешни мерки, до 2030 г. това число може да нарасне до над 8 милиона. Около 80% от преждевременните смъртни случаи, причинени от употреба на тютюн, са в страни с ниски или средни доходи на населението.
Тютюнопушенето е причина за всеки един от три смъртни случая във възрастовата група от 30 до 44 години и за всеки втори в групата от 45 до 59 години. Установено е, че у нас 23% от умиранията при мъжете и 9,4% при жените са предизвикани от употребата на тютюн. Последните данни за смъртността в България през 2015 г. сочат, че 48,1 на 100 000 души (78,1 на 100 000 при мъжете и 19,9 на 100 000 при жените) са починали от рак на белия дроб, като 82% от случаите могат да бъдат обяснени с употреба на тютюн.
Ракът на белия дроб се развива най-често в лигавицата на бронхите, но може да започне от всяко място на дихателната система - алвеоли, трахея или малките бронхиоли. Развива се бавно, в продължение на години, преди да се проявят първите симптоми. Различават се няколко вида рак на белите дробове, които са съставени от различни клетки и възникват в различни участъци на дроба. Най-общо се означават като дребноклетъчен и недребноклетъчен рак. Това е много важно, тъй като те имат различно поведение и се лекуват различно, както и прогнозата е различна при всеки отделен вид. Тъй като в началото ракът на белия дроб не показва някакви особени симптоми, когато те са налице, заболяването вече е в напреднал стадий. Най-честите сигнали за наличието на болестта са поява на нова упорита кашлица, неподдаваща се на лечение, промяна в характера на обичайната „пушаческа“ или хронична кашлица, поява на кръв в храчките и свирене в областта на гърдите. Ракът на белия дроб се отличава още със състояние на задух, болка и тежест в гръдния кош, пресипване на гласа, необяснимо отслабване, непрекъснато главоболие, спазми в костната структура, температура и неподдаваща се на лечение пневмония. Белодробният карцином е с лоша прогноза и 5- годишната преживяемост е ниска. Той метастазира бързо в мозъка, черния дроб, костите и надбъбречните жлези по кръвен и лимфен път, затова превенцията при него е от най-голямо значение.
Цигарите убиват 20 000 българи годишно
Диагностицираните с рак на белия дроб не живеят повече от 5 години, по-уязвими са мъжете
0 коментара
Все още няма коментари