Някои растения действат като антибиотици и убиват вредните бактерии, които ни разболяват. Най-прочути с лечебните си свойства са чесънът, лукът и червената боровинка, но не трябва да се подценява още един представител на флората, който има силно бактерицидно действие – хрянът. В миналото хората са поставяли листата му върху абсеци за бързо оздравяване. При главоболие са го мирисали и са го използвали за лечение на скорбут и проказа.
Днес хрянът е признат за отлично лекарство при десетки болести, като дължи отличната си репутация на високото съдържание на витамин С, калий, калций, фосфор, желязо, натрий и сяра. Особено полезни са фитонцидите, които унищожават микробите. Затова лекарите препоръчват коренът на растението да присъства на трапезата, а това важи с пълна сила за настъпващата зима, когато времето е променливо и хората са особено податливи на настинки.
При грип и простуда пресният сок от хрян се смесва с лъжица мед и лекува за часове влажна кашлица и възпалено гърло. Сокът, смесен с лимон, е едно от най-добрите средства за пречистване на организма от слуз. Дъвченето му предпазва от кариес, а при главоболие е препоръчително да се вдишва дълбоко миризмата на настъргания корен. Процедурата помага и при синузит. Хрянът убива бактериите в стомашно-чревния тракт и намалява киселинността. Действа отлично и при болки в ставите, отоци, камъни в бъбреците и подагра.
Хрянът – естествен антибиотик против грип
0 коментара
Все още няма коментари