Погрешното разбиране гласи, че само малките деца и старите хора имат нужда от дрямка, както и най-лошите от всички - мързеливците. Според друга заблуда пък, ако сме се наспали добре, изобщо няма да се нуждаем от подремване.
От края на 80-те години на миналия век обаче учените изучават все повече стойността на дрямката за продуктивното ни ежедневие и са установили, че сред най-положителните й характеристики са повишаване на производителността, подобряване на мисловната дейност и психическото здраве.
С други думи, добрата дрямка може да ви помогне да свършите повече неща по-късно през деня и да се чувствате добре, докато го правите.
За да я постигнете обаче, съществуват правила:
♦ Изберете правилната продължителност. Дрямката за шест минути подобрява функционирането на паметта, докато ако дремнете 15-ина минути, ще засилите съсредоточеността си. Според учени половин час е идеалната продължителност за една дрямка, ако целите да постигнете максимален фокус, двигателни умения и продуктивност.
♦ Ако можете, дремнете между 13 и 15 ч. Именно в този период човешката природа изпитва нужда за доспиване, което може да задоволите с дрямка. Светлината и шумът трябва да са минимални, а температурата на помещението - подходяща. Ако можете, легнете, а не оставайте в седнало положение.
♦ Изпийте чаша кафе точно преди дрямка. Да, точно така. Кофеинът се нуждае от 20 до 30 минути за усвояване, така че ще се активира точно когато се събудите.
♦ Не прекалявайте с дрямката. Тя не е заместник на здравия сън през нощта. Ако не си доспивате редовно, това ще повиши кръвното ви налягане и води до пълнеене и депресия.
♦ Правилното хранене е много важно за извличането на максимума от дрямката. Сладките храни и захарта пречат на активността на организма и дрямката няма да ви спаси от вредното им влияние.
Все още няма коментари