Ноктите са отражение на вътрешното здраве. В зависимост от цвета, формата, релефа, наличието на несъвършенства по ноктите може да се гадае какво е здравословното ви състояние.
Промяната във вида на ноктите може да се дължи на липса на витамини например, но може и да е симптом на редица заболявания. Ето защо е важно да наблюдавате измененията на ноктите си. Но дори и да забележите нещо необичайно във вида им, това невинаги означава, че сте болни.
Бледите, почти бели плочки на ноктите (т.нар. левконихия) са характерни за възрастните хора, но освен че са белег на старостта, белите нокти могат да са симптом на чернодробни и бъбречни заболявания, анемия, липса на желязо, отравяне с олово, недохранване.
Синкавите нокти, освен че се дължат на измръзване, може да са признак за недостиг на кислород и белодробно заболяване. Често ноктите на диабетиците също леко синеят.
Пожълтяването на ноктите в комбинация с чупливост, втвърдяване и удебеляване на плочката се дължи най-често на гъбична инфекция. Наличието на такава води и до редовно чупене и белене на ноктите. Жълтите нокти са също симптом на диабет и проблеми с белите дробове.
Червеникави линии в основата на ноктите могат да са индикатор за заболяване на съединителната тъкан.
Ако имате тъмни, дори черни линии под ноктите, е важно да се консултирате с дерматолог, тъй като може да става въпрос за меланом. Ако тъмните участъци са се появили след силен удар или набиване на ноктите в резултат на носене на тесни обувки, то тогава става въпрос просто за синина и съсирена под ноктите кръв. В този случай петното ще изчезне постепенно с израстването на нокътя.
Малките бели точици, които се появяват върху иначе розовеещите нокти, могат да се дължат на удар или липса на калций или цинк и в много редки случаи са симптом на заболяване.
Релефните, оребрени по дължина нокти може да са ранен симптом на артрит и псориазис. В резултат от заболяването ноктите също се удебеляват и се образуват червеникаво-кафеникави петна под тях. Вертикалните ръбове са също индикатор за стрес и липса на желязо.
Хоризонтално оребрените нокти пък могат да са резултат от носене на твърде тесни или малки обувки и набиването и деформирането на ноктите. Хоризонтални ръбове също могат да се образуват при много висока температура или при продължително заболяване. В тези случаи временната дисфункция води до образуването на напречни линии, т.нар. линии на Бю.
Чупливите, меките и белещи се на пластове нокти са индикатор за хиповитаминоза и авитаминоза, а може да са симптом и на заболяване на щитовидната жлеза, дерматит, артрит, липса на желязо.
Все още няма коментари