На медицината отдавна е известно, че никотинът оказва стимулиращо въздействие върху главния мозък, като подобрява паметта и качеството на обработване на информацията. Данни от последните години обаче сочат, че в бъдеще той би могъл да се използва и за лечението на множество нелечими към момента заболявания.
Оказва се, че при пушачите рискът от възникване на болестта на Паркинсон е 70 процента по-малък, отколкото при непушачите. Темповете на развитие на болестта на Алцхаймер също се забавят поради страничния продукт на разпадането на никотина - норникотина, твърди изследване на учени от Амстердамския университет.
Никотинът е доста полезен и при различни алергични заболявания. Действа като мек антидепресант, предпазвайки пушачите от алергичен алвеолит, сенна хрема, копривна треска, облекчава язвения стомотит и колит. Херпесът също се среща много рядко при пушачите. Никотинът действа аналогично върху медиатора на нервната система ацетилхолина, потиска отделянето на специфичен протеин и съответно възпрепятства възникването на сепсис.
Всичко това ни най-малко не означава, че тютюнопушенето е полезно, допълват изследователите. Всички изброени благотворни въздействия не могат да оправдаят тютюнопушенето, защото неговата потенциална вреда значително надвишава ползата. В случая става дума за научен подход, благодарение на който фармацията би могла да се научи да използва полезните за човешкия организъм съставки на никотина.
Все още няма коментари