Лятото е в разгара си, а големите жеги тази година не ни подминават – температурите стигат до 36-38 градуса. За много от нас спасението е едно – климатикът. У дома, в магазина, в автобуса – навсякъде търсим прохлада. Но специалистите бият тревога: това „спасение“ може да се превърне в заплаха за живота, особено за хората в третата възраст.
Кардиолози и терапевти предупреждават, че рязката разлика между външната температура и тази в помещението може да предизвика тежки здравословни проблеми – включително инфаркт и инсулт. Защо? Отговорът е прост, но често пренебрегван: при влизане в силно охладена стая кръвоносните съдове внезапно се свиват. Това затруднява кръвообращението и повишава риска от съсирване на кръвта. А когато след това човек излезе отново на жегата – съдовете рязко се разширяват. Такива резки промени са сериозен стрес за организма, особено за хора със сърдечносъдови заболявания, диабет и високо кръвно налягане – състояния, характерни за повечето пенсионери.
„Не настройвайте климатика на по-малко от 25 градуса, дори да ви се струва, че не охлажда достатъчно!“, съветва д-р Маргарита Бонева, специалист по вътрешни болести. „Температурната разлика между вътре и навън не бива да надвишава 7-8 градуса. Тялото трябва да се адаптира постепенно, за да не се получи шок“.
Освен опасност за сърцето и мозъка резките температурни промени могат да доведат и до простуди, болки в гърлото, схващания на врата и дори възпаление на ставите – нещо, което мнозина от нас добре познават от личен опит.
Особено внимание трябва да се обърне и на нощната употреба на климатик. През нощта тялото е в покой и още по-податливо на температурни влияния. Затова е добре да използваме таймер – климатикът да се изключва след заспиване. Прекаленото изстудяване на стаята през нощта води до спад на имунитета и сутрешна отпадналост, главоболие, хрема или кашлица.
За тези, които не разполагат с климатик, специалистите препоръчват традиционни методи за охлаждане – плътни щори или завеси, навлажнени чаршафи, проветряване рано сутрин и късно вечер. Важно е също да се пие много вода и да се избягват излизанията в най-горещите часове – между 11 и 17 часа.
Не настройвайте климатика под 25 градуса – опасно е за живота
Рязката смяна на температурата крие риск от инфаркти и инсулти при възрастните хора
0 коментара

Все още няма коментари