Последните медицински проучвания доказват, че повишената консумация на месни храни и най-вече на червени меса води до повишаване на риска от диабет от II тип.
Той е заболяване, при което секрецията на инсулин от задстомашната жлеза не може да отговори на нуждите на организма. В тези случаи инсулинът или е в недостатъчни количества, или клетките на тялото не могат да реагират по адекватен начин на неговото действие. В научните среди това състояние е познато като клетъчна резистентност към инсулин, а диабетът от II тип е най-широко разпространената форма на захарна болест.
За да потвърдят предположенията си, че консумацията на месо и месни продукти повишава този риск, особено при представителите на мъжкия пол, учените са провели изследване. В него доброволци са се придържали към различни режими на хранене.
Смущения в дейността на панкреаса били установени и при редовната консумация на колбаси и преработени меса, тъй като в тях се съдържат още оцветители, консерванти, овкусители.
Рискът от появата на захарна болест бил най-голям при хора, чийто дневен хранителен режим включвал храни, бедни на въглехидрати, но богати на мазнини от животински произход и протеини.