► При гастрити, ентерити и дисперсии, т.е. при възпаления на лигавицата на стомаха, за пълно възстановяване работоспособността се препоръчва да се пие ябълков сок в смес с лимонов сок. Тази смес се приема в количество 125 мл (1/2 чаша) сок 5-6 пъти на ден.
► При гастрит с намалена киселинност на стомашния сок лечението се провежда със сок от ябълки, круши, грозде, тъй като стимулират отделителната функция на стомаха и червата.
► При болка в стомаха или в случай на рязка болка под “лъжичката” в източната медицина се използва следната рецепта: стрийте на прах 7 ядки от костилки на праскови и го изпивайте с 200 мл вода.
► Отвара от малини също се използва при гастрит. Приготвяне на отварата: 3 с.л. малини се заливат с 500 мл вода и се варят в продължение на 20 мин на бавен огън под плътно захлупен капак. Отварата се приема на гладно по 2-3 чаши на ден. При възпаление на дебелото черво се препоръчва следната диета в продължение на няколко дни: не по-малко от 5-6 пъти на ден се ядат само почистени от обелката и сърцевината зрели ябълки. В “ябълковите” дни се осъществява основно разтоварване на дебелото черво. Същото се получава и при така наречените “ягодови” дни, които се провеждат 2-3 пъти в седмицата - 5 пъти на ден (по 200 г) се приемат 1 кг ягоди без захар.
► При колит особено полезен е боровинковият сок, оказващ благотворно въздействие при препълване на стомаха, киселини, подуване на корема, диария.
► При хемороиди, гастрит с понижена киселинност и дизентерия боровинковият сок се приема по 0,5 чаши 3 пъти на ден половин час преди ядене.
► При хемороиди и възпаление на аналния отвор в източната медицина широко се използват зарзали: почистени от обвивката ядки от костилки от зарзали се смилат, смесват се с рафинирано растително масло до кремообразно състояние и с получената кашица се мажат възпалените участъци.
► При дизентерия сокът от блатна боровинка се взема по 0,5-1 чаша с 1 с.л. мед 30 мин преди ядене.
► При язва на стомаха и дванадесетопръстника се приема масло от облепиха по 1 ч.л. 3 пъти на ден в продължение на 3-4 седмици облепиха.
► При разстройство на стомашно-чревния тракт от неинфекциозни причинители помага запарка от плодове на смрадлика. Приготвят я така: 1 с.л. сухи плодове се заливат с 200 мл вряща вода, престоява и се прецежда. Приема се по 3-4 с.л. 3 пъти на ден преди ядене.
Все още няма коментари