Кърлежите са дребни, дори микроскопични микроорганизми от групата на паякообразните. Някои от тях са растителноядни, други живеят, смучейки кръв от животни и хора. Основните болести, пренасяни от тези паразити, са лаймската, марсилската и кримската хеморагична треска. Освен чрез ухапване човек може да се зарази и при размачкване на кърлежа, докато почиства кучето си например. Единственият начин да се разбере има ли опасност от заболяване при ухапване от кърлеж е паразитът да се изследва в лаборатория след изваждането му.
Лаймската болест се проявява от 3 до 30 дни след ухапване от кърлеж, но в някои случаи след месеци и години, когато вече сме забравили за инцидента. През първия стадий се наблюдават кожни промени. На мястото на ухапване се появява зачервяване тип “биволско око” постоянно нарастващо, по-светло в средата. Болният усеща парене, сърбеж, болка. Вторият стадий настъпва след около два месеца и засяга различни органи и системи. Увреждане на нервната система се наблюдава в 40% от случаите - менингити, неврити. Най-често при децата се наблюдава периферна пареза на лицевия нерв - при усмихване устата се изкривява, едното око трудно се затваря. Третият стадий настъпва в около 10% от заболелите след три месеца до две и повече години. Развива се артрит на големите стави. Лечението е с антибиотици, а заболяването не се предава от човек на човек.
Преносител на заразата при марсилската треска е кучешкият кърлеж. Инкубационният период е 3-7 дни. Заболяването започва внезапно с висока температура 39-40 градуса, втрисане, ставни и мускулни болки. Температурата продължава 1-2 седмици с лечение и над 20 дни без лечение. Към третия ден се появява характерният за болестта обрив - в началото червени петна, които преминават в пъпки. Той започва от крайниците, обхваща седалището и цялото тяло, включително лицето, скалпа, дланите, стъпалата. През този етап на мястото на ухапването се развива възпалителен болезнен процес с умъртвяване на тъканите, мястото се покрива с кафяво-черна кора. Оттам микроорганизмите попадат в съседните лимфни възли и по кръвен път проникват в целия организъм.
Лечението е с широкоспектърни антибиотици от тетрациклиновата група. Обикновено болните оздравяват без последици. Усложнения настъпват при много възрастни пациенти и при хора с тежки хронични заболявания.
Лаймската болест води до тежък артрит
Кърлежите пренасят някои от най-опасните зарази
0 коментара
Все още няма коментари