Какво масло да изберем
Лечението с аромати е строго индивидуално. Едно и също масло може да окаже твърде различно действие върху различните хора. Затова е необходимо от няколко масла, които имат сродни показания, да подберете онова, което усещате като най-приятно. В никакъв случай, ако не понасяте миризмата на маслото, не го ползвайте. Ако искате обаче да използвате ароматерапия с лечебни цели, е необходимо не само да се запознаете по-подробно с темата, но и задължително да се консултирате с ароматерапевт.
Ваните са едни от най-ефективните начини
за въвеждане на етеричните масла в тялото. Маслата контактуват с цялата повърхност на тялото, бързо проникват в кожата, попадат в лимфната система и кръвния поток, оказвайки мощно въздействие върху целия организъм. Ползват се при хипертонична болест I - II степен, неврози, дерматози, хронични женски полови болести, болести и последствия от травми на опорно-двигателния апарат.
Ваните се приготвят по два начина. При първия 5-20 капки масло се разтварят в 50 грама мляко и се добавят във водата на ваната. Така маслото се дисперсира добре във водата и се поема от кожата на цялото тяло. Вторият начин е по-лесен - етеричното масло се капва директно във водата. Но тогава то изплува над нея и не попива така добре. В тоя случай след излизане от ваната тялото не бива да се подсушава веднага, за да може маслото да се поеме от кожата.
Какво за какво
♦ За ревматични болки - 5 капки тамян, 5 капки евкалипт, 15 капки розмарин и 50 мл бадемово масло.
♦ Общо отпускащо масло - 10 капки индрише, 10 капки лавандула, 5 капки риган, 50 мл бадемово масло.
♦ Масло афродизиак - 13 капки розово масло, 4 капки жасмин, 8 капки иланг-иланг, 50 мл бадемово масло.
♦ За компреси най-често се ползват мента, лавандула, розмарин, евкалипт и др.
♦ Студени компреси се правят при главоболие, остри травми, повредени сухожилия или стави, натъртвания, навяхвания, оттоци. Приготвят се, като в 200 мл студена вода се добави 200 г лед. Към тях се прибавят 25 капки етерично масло, разтворено в 10-15 грама пчелен мед. В тая смес се потапя дебела многослойна марля и след леко изстискване се поставя върху поразения участък. В марлята може да се поставят парченца лед. Отгоре се изолира с парче дебела вълнена тъкан и се закрепя с бинт или лейкопласт. Студеният компрес се държи, докато се сгрее до температурата на тялото.
♦ Горещи компреси се прилагат при хронични възпалителни, склеротични, деструктивни процеси и обменни нарушения, болки в мускулите и ставите. Смес от мед и етерично масло в пропорция 1:1 се нанася върху проблемната област. Отгоре се поставя пергамент или целофан, а най-отгоре дебел вълнен плат. Закрепва се с бинт или лейкопласт. Престоява от 20 до 80 минути. След свалянето на компреса остатъците от сместа трябва да се втрият с 2 до 4 минути масаж.
Можете да си приготвите и
► капки за нос - в една чаена лъжичка тлъсто масло (например пшеничен зародиш) се добавят 2-5 капки от някое от следните масла: чаено дърво, евкалипт, лавандула, кипарис или роза. Във всяка ноздра се капват по 20 до 80 капки от тая смес, след което е необходимо да се полежи с отметната назад глава, докато разтворът се разнесе в носоглътката. През първия ден с хрема е нужно да се капят капки на всеки 1-2 часа. През следващите дни 2-3 пъти дневно. За профилактика - 1 път дневно. Много важно е разтворът да не предизвиква парене и леко пощипване. Ако е силен, се разрежда. При остри и хронични синузити след накапване на капките в ноздрите трябва да се поставят тампони, напоени със същата смес, за 0,5-1,5 часа.
► капки за ухо - ползват се при остри и хронични болести на ухото. Капват се 2-4 капки смес от тлъсто масло (зехтин) с етерично масло в пропорция 1:1, след което ухото се запушва с памук. Ако процесът е остър, е много ефективно след накапването в ухото да се постави тампон, напоен със същата смес. Ползва се някое от следните масла: герания, чаено дърво, лавандула, евкалипт или кипарис.
Все още няма коментари