♦ 1 с. л. листа мечо грозде се варят в 0,5 л вода в продължение на 10 минути. Отварата се прецежда и се пие по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно. Добре е към отварата да се добавя по 1 щипка сода бикарбонат - веществата, които съдържа отварата, са силни антисептици, но действат най-добре в алкална урина.
♦ 5 - 10 с. л. ябълков оцет се добавят към дневния прием течности, най-добре към водата. Може 2 с. л. ябълков оцет да се разбият с 2 лъжички мед и малко вода. Това помага както при цистит, така и за лечение на бяло течение от влагалището.
♦ Сока от половин килограм боровинки можете да разделите на няколко равни приема през деня. Изстисканите плодове пък залейте с 400 мл вода и варете в продължение на 30 - 40 мин., заедно с мед или захар на вкус. Готовата отвара се прецежда и смесва със сока (ако не сте го изпили на равни дози). Ако не разполагате с боровинки - можете да си набавите хранителни добавки с боровинкови екстракти, имат същото действие.
♦ Смесва се равно количество (обикновено по 1 с. л.) мента и градински чай. Залейте с вряла вода и оставете за 30 минути. От получения чай се пие през целия ден, поне три чаши.
♦ Две пълни супени лъжици полски хвощ се варят в един литър вода в продължение на 10 минути. Отварата престоява 20 минути и се прецежда. Билката се отделя и поставя в платнена торбичка, докато е още гореща. Налага се ниско върху корема, докато излъчва топлина. Течността се приема по една чаша два - три пъти дневно.
♦ Смесват се по 50 г листа и цветове от изтравниче, зайча стъпка (вкл. и корените), листа от медуница, листа от мечо грозде, царевична трева и пача трева. Към 3 с. л. от сместа се добавят по 1 с. л. счукани на ситно ленено и конопено семе. Така приготвената смес се запарва със 700 мл вряла вода. Оставя се да поври в продължение на до 20 минути на тих огън. След като изстине, се прецежда. Пие се три пъти на ден по една чаша преди ядене.
♦ Равни количества цветове от бял равнец, арника и стръкове от камшик се смесват, като на всеки 250 мл течност се добавя по 1 с. л. от билковата смес. Оставя се да ври около 5 минути, а след това да кисне един час. Готовата отвара се прецежда и се пие по една чаша, най-добре вечер след вечеря.
♦ Смесват се по 10 г листа от мечо грозде, царевична коса, коренище от пирей и листа от бреза. 1 с. л. от сместа се кисне в продължение на 6 часа в студена вода, след което се вари 15 минути и се прецежда. Изпива се през целия ден.
♦ 20 г листа от живовляк и по 15 г полски хвощ и коренище от бутрак се смесват. 1 с. л. от сместа се запарва с чаша гореща вода. Кисне един час и се прецежда. Отварата се изпива топла вечер, преди лягане.
♦ Кипва се една бира и към нея се прибавят няколко стръка нарязан на едро магданоз. След като поври няколко минути, се оставя да изстине. Сместа се пие топла.
Все още няма коментари