Изкушението да поплуваме в басейн през лятото може да ни довлече куп бели. За да се презастраховаме от опасностите, които ни дебнат на плажа и в къпалните, трябва да сме наясно какви са те.
Сред най-честите зарази, които се пренасят по този начин, са летният грип, гъбичките, болестите, предавани по полов път, стомашно-чревните инфекции. От бактериите във водоемите може да се провокират алергии, които дори да ни пратят в болница.
Ето защо задължително трябва да спазваме някои правила. Избягвайте занемарените басейни, където не се слагат достатъчно пречистващи химикали. Макар химическите препарати да не са никак полезни, са за предпочитане пред бактериите, които виреят във водата. Неудобството е, че някои от тези препарати причиняват дразнене на очите, наподобяващо алергии. Когато лягате върху шезлонгите или направо върху земята, задължително си постилайте лична хавлиена кърпа отгоре, за да не пипнете някоя зараза.
Когато излизате от водата, подсушавайте краката си веднага, за да намалите риска от зараза с гъбички. Гъбичките се чувстват перфектно и в сауната, по настилката покрай басейна, в принадлежностите и чехлите на друг човек. Затова не ходете боси, не ползвайте чужди вещи за лична хигиена. Гъбичките се характеризират със силен сърбеж, лющене и цепене на кожата. За лечението им се използват специални антибиотични пасти.
Басейните са благоприятна среда и за зараза с полово преносими болести като кондиломи, хламидия и други. По принцип в поддържаните басейни микроорганизмите веднага умират, но невинаги може да сме сигурни, че сме попаднали в изрядния басейн.
В естествените водоеми, като язовирите, езерата, реките, също има опасност от зарази. На тези места се разпространяват най-вече летният грип и стомашно-чревните инфекции.