Оказва се, че нашата жажда наистина се контролира от хормон, който се отделя от хипофизната жлеза в мозъка ни, наричан антидиуретичен хормон /АДХ/, който увеличава увеличава реабсорбацията на вода в тубулите на бъбрека. Но тъй като има съдосвиващо действие върху кръвоносните съдове, се нарича още и вазопресин.
Хормонът вазопресин влияе на течния баланс в човешкото тяло, а знаем че то съдържа над 70% телесни течности. Важно е да се знае, че при изпиването на големи количества алкохол нивата на образувания хормон вазопресин намаляват и в резултат тялото ни се дехидратира. Нивата на АДХ са важни и за диагностицирането на сериозни заболявания като безвкусния диабет.
Образуван от жлеза в мозъка, вазопресинът оказва влияние и на циркадните ритми на човек – сменянето на деня и нощта. Според японски учени приемането на хормонални таблетки подпомага по-лесното адаптиране към нова часова зона при пътуващите на дълги разстояния със самолет. Така биологичният часовник на човек може по-лесно да се пренастрои.
Нека погледнем по-детайлно – дали съществува разлика между жадните мъже и жадните жени?
Защо мъжете виждат първоначално другите мъже като заплаха, а жените имат желание да се сприятеляват? Още преди 10 години учените са установили, че именно хормонът вазопресин, който влияе на физиологични процеси като задържане на вода и стойности на кръвното налягане е отговорен и за това.
През последните години учените откриха, че хормонът вазопресин действа в мозъка и регулира част от социалните ни прояви.
В това число агресия и дори ухажване.
След това са били раздадени таблетки съдържащи хормона. Паралелно – за контрола – съвсем обикновени таблетки, за да се изследва ефекта от вазопресина върху социалното поведение на мъжете и жените. Очакванията на учените били оправдани – хората изпитвали повишена тревожност. Реакциите на тези, на които били дадени таблетки с вазопресин били различни.
Независимо, че на мъжете били показвани снимки на други усмихнати мъже, от гримасите на лицето им станало ясно, че те се колебаят: Битка или бягство?
На жените, на които били показвани снимки на други усмихнати жени реакцията била да се усмихнат и те в отговор.
Смята се, че хормоните, които регулират течния баланс и се срещат и в другите организми, са еволюирали по различен начин при мъжете и жените и при условия на стрес те предприемат различни социални стратегии.
Едни от от най-новите проучвания на хормона вазопресин доказват пряката му връзка със заболявания като аутизъм.
Следващият път не подценявайте сигналите, които Ви дава тялото и му доставете нужната доза вода, особено през лятото.
Все още няма коментари