По данни от последни изследвания, средната продължителност на живот на съвременния човек трябва да се равнява на 100 години. Но до тази възраст доживяват единици.
Всички остаряват и това е безспорната истина. Но скоростта на този процес при всички е различна - едни на 85 още младеят и са бодри, а други се разпадат като развалина още на 40.
Да, трябва да се отчете, че има редица заболявания, които се натрупват с възрастта, но по принцип оптимизмът и жизнерадостта са способни съществено да продължат живота и да подобрят неговото качество.
Ето какво представлява преждевременното стареене и как да не го допуснем:
Ранно остаряване
Днес учените обичайно говорят за два типа стареене: естествено (физиологическо) и преждевременно. В първия случай се има предвид постепенното угасване на функциите на едни или други органи в резултат на износване. Но повечето хора се интересуват от втория вариант. Той не започва нормално и няма нищо общо с естествените процеси, а буквално убива човека отвътре. Под преждевременно остаряване разбираме такова състояние, когато човек на определена възраст, примерно, над 50 години, не боледува от нищо конкретно, но се чувства дискомфортно, неспокойно. Преждевременното стареене води до понижаване на качеството на живота на човека, по-активното и масирано развитие на болестите на старостта и, разбира се, става причина за ранна смърт.
Медиците даже сочат редица причини за такъв проблем:
- Въздействие на свободните радикали върху организма
- Автоимунни процеси, когато защитните сили на организма започват да работят против него
- Нарушение на обичайните функции на мозъка
- Освен това, една от най-разпространените причини за развитие на преждевременното стареене се нарича автоинтоксикация, която се развива вследствие застоялия начин на живот, неправилното и и небалансирано хранене, постоянния стрес. Сред заболяванията, които провокират ранната старост, са сърдечно-съдовите патологии, туберкулозата, язвата, захарният диабет, имунодефицит, психически заболявания, синдромът на хроничната умора.
Мъжете или жените?
Геронтолози, изучаващи този въпрос, се основават на особеностите на протичането на биологичните процеси в организма. Резултатите от такива изследвания показват ясно, че всички процеси, протичащи в организма, при жените вървят по-бавно, и затова дамите живеят с 6 до 8 години повече. Мъжете страдат от това, че органическите изменения в тъканите при тях вървят по-активно.
Жизнеността на жените нерядко се обяснява с техните репродуктивни функции — при дамите се продуцира хормонът естроген, който притежава антисклеротично действие. Също така женският организъм е по-издържлив, тъй като е програмиран за по-големи натоварвания при бременност и раждане.
Признаците на възрастта
Много хора са свикнали да определят възрастта на човека, ориентирайки се по външността. Например, ако има бръчки, човекът директно се причислява към възраст около 40-50 години, въпреки че функционирането на вътрешните органи може да бъде на висота и без пробойни.
Но не са редки и ситуации, при които външно човек изглежда превъзходно - лицето му е изпънато, младо, но вътрешните изменения при него на практика са необратими, а органите се намират в лошо състояние. В този случай лекарите ще кажат, че неговата биологична възраст е по-голяма от календарната.
Да се определи биологичната възраст на човека, за да се спре процесът на преждевременното стареене, може с помощта на лекар-геронтолог, след щателно изследване.
Това ще позволи да се оцени мащабът на вътрешните повреди и ще помогне да се състави програма за възстановяване.
Как да се забави процесът
Днес хората имат огромно количество възможности да забавят стареенето - високотехнологични операции и лекарства, лазерна хирургия, пластични намеси, импланти, липосукция и т. н. Допълнително, здравословният начин на живот и екологичното хранене също спомагат за корекция на процесите на стареене.
Профилактиката на преждевременното стареене трябва да започне от младостта. Отказът от вредни навици, физическата активност, поддръжката на нормално тегло, това са все методи, които не са трудни, но много ефикасни.
Много важно е позитивното мислене и настроение - умът и тялото се намират в неразривна връзка, както се казва в израза: "здрав дух в здраво тяло".
За активната борба със стареенето трябва да се употребяват повече плодове и зеленчуци, както и храни, богати на антиоксиданти, като боровинките, орехите, боб, червени ябълки и т.н. Такава храна позволява да се отремонтират повредените клетки на организма. Освен това антиоксидантите способстват за профилактика на онкологични заболявания, болестта на Алцхаймер и Паркинсон.
Също така трябва да се поддържат защитните сили на организма. За това отлично се грижат витамин А, който се намира в морковите, тиквичките, броколите, картофите, зелето, прасковите, витамин С, който е в портокалите, лимоните и т.н, витамин Е - в ядките, семките и зърнените храни.
За укрепване на тялото и духа се препоръчват заниманията с различни физически упражнения, минимум по половин час дневно.
Това ще ви позволи да поддържате теглото си в норма, да изгаряте излишните мазнини, а също така е отлична профилактика срещу счупвания, травми и разтяжения.
Физическото натоварване помага да се понижи равнището на захарта в кръвта, укрепва сърцето и съдовете, повишава издържливостта и подобрява паметта. По този начин може да се пребори всеки стрес.
Отлично решение за удължаване на младостта е дихателната гимнастика. Умението да се диша дълбоко и правилно способства за нормализиране на работата на централната нервна система, да се свали напрежението и освен това обезпечава на организма приток на кислород, както и му помага да нормализира циркулирането на кръвта. Това повишава жизнената енергия.
Водата е задължително да присъства в порциона на хората, желаещи да съхранят здравето си по-дълго и да изглеждат по-млади от фактическата си възраст.
Изисква се не по-малко от литър на всеки 50 кг тегло, за да може организмът да се изчисти от токсините.
За запазване на младостта трябва да се укрепва и умът - с четене на книги, вестници, списания, което активизира работата на мозъка и естествено, забавя процеса на стареене.
Превод и редакция: ПИК
Все още няма коментари