Акад. Рахим Хаитов е директор на института по имунология към руското министерство на здравеопазването, световноизвестен учен в областта на имунологията. Автор е на повече от 400 научни разработки, между които монографии и много учебници.
Като главен имунолог в Министерството на здравеопазването на Русия аз никога не съм приемал и не приемам имуностимулатори. Без тях може да съществувате, стига да водите нормален и здравословен начин на живот. Ако човек се храни добре (не много, а балансирано и разнообразно), ако спортува, ако липсват продължителни стресове - тогава всички физиологични системи ще работят нормално, включително и имунната. Но веднъж на 2-3 години трябва задължително да се проверява, давайки кръв за изследване.
Поддържането на имунитета с лекарства или с препарати на растителна основа не е задължително
Но има хора, за които те са полезни. Например продължителният стрес предизвиква отделяне на кортикостероидни хормони, потискащи имунната система. Друга причина за потискане на имунната система е замърсяването на околната среда. Вредят газовете, отделяни от автомобилите, много фактори от производствата, гладуването, облъчването, операциите, хроничните инфекции. В тези случаи имунотропните лекарствени средства са разрешени, но трябва да ги предпише лекар.
На много от предлаганите сега продукти пише „повишава имунитета”
Това не е вярно, защото не става дума за лекарство. По-правилното е “подпомага нормалното функциониране на имунната система”. По принцип всеки продукт, при грамотна употреба, в крайна сметка спомага да се подобри работата на имунната система. От друга страна, помислете: защо трябва да повишаваме имунитета, ако той и така си е нормален? Разбира се, като имунолог ми е приятно, че сега хората, макар и далече от медицината, знаят, че трябва да се укрепва имунитетът и да се повишава... Но ако сте здрави, въобще не трябва да мислите за това. Друг е въпросът, ако човек боледува. Тогава трябва да се разбере къде е причината...
Добре е обаче да се знае, че тимусната жлеза, която осигурява имунна защита на организма и изработва 10 хормона (един от тях е на растежа), с възрастта атрофира. След 50-те години се заменя от мастна тъкан, а по време на старостта напълно изчезва. За щастие, всички клетки, произвеждащи от тимуса, са дългоживеещи, запазват се в организма 20-30 години. Но на възрастния човек, който често е подложен на инфекции и всякакви натоварвания, може да са му полезни имуностимулаторите, стига да се приемат под лекарско наблюдение.
Как да познаем дали
имунитетът ни е отслабнал
- Чести простудни заболявания (при възрастните по-често от 5 пъти в годината, при децата - повече от 6), продължаващи повече от 2 седмици.
- Често повтарящи се гнойни заболявания на устната кухина.
- Продължителна висока субфебрилна (37-38 градуса) температура.
- Разстройство на работата на стомашно-чревния тракт, дисбактериоза, чести изостряния на херпесите.
Все още няма коментари