Твърде често в устата на запалянковците, а и не само на тях, са доходите на най-изявените ни спортисти. Не са малко и читателите на „Над 55”, които проявяват интерес към тази тема. Затова сега с помощта на нашия редовен сътрудник Красимир Петков правим опит да осветлим темата, без да претендираме за изчерпателност.
Димитър Бербатов
74 млн. лева
С поредния си милионен трансфер, този път в солунския ПАОК, Митко Бербатов увеличи и без туй главоломната си преднина в класацията Топ 10 на най-богатите български спортисти. С двата милиона евро от ПАОК Бербатов фиксира състоянието си на 74 млн. български лева и не даде никаква надежда, че може да бъде настигнат от някого като най-богат български спортист на всички времена.
Парите на Бербатов идват основно от 8,5-те му години във Висшата лига на Англия и по-малко от Първата Бундеслига, както и от княжеския отбор „Монако”. Според специалистите Митко е могъл да увеличи значително доходите си, ако е имал по-добри рекламни агенти. Всъщност тази възможност не е изчерпана, защото Бербатов на 34 г. все още е действащ футболист. И така, на първо място в Топ 10 на България – Димитър Бербатов със 74 млн. лева.
Мартин Петров
34 млн. лева
Лявото крило Мартин Петров има забележителен стаж в елита на Англия и Испания. Само за трите си години в „Манчестър Сити” Мартин е заработил 20 млн. лева, считат осведомени. Добри пари врачанинът е взел от „Атлетико” (Мадрид) и немския „Волфсбург”. Сега бързакът Марто вече прекрати състезателната си кариера, но остава на дълги доларови позиции като първи зам.-шеф в мениджърската фирма на Лъчо Танев. В крайна сметка втори е Марто Петров – с 34 млн. лева.
Стилиян Петров
32 млн. лева
Капитанът на българския национален отбор Стилиян Петров бе принуден да прекрати кариерата си преждевременно (през 2012 г.) поради коварно заболяване. Шестте години в английския „Астън Вила” и дългият период в шотландския „Селтик” му помогнаха да заработи над 20 млн. лева. Наблюдателите смятат, че приходите му от „Вила” надминават значително 25 млн. лева. Трето място за Стилиян Петров – с 32 млн. лева.
Григор Димитров
13,8 млн. лева
Най-добрият български тенисист е и най-младият от българските спортни богаташи. Само от наградни фондове е спечелил над 9 млн. лева. Гришо обаче печели добри пари и от маркетинг. Сред партньорите му са такива фирми като „Найк”, „Ролекс” и фирмата за минерална вода „Балдаран”. А е само на 23 години. Четвърто място за Григор Димитров с 13,8 млн. лева.
Веселин Топалов
13,6 млн. лева
40-годишният Веско Топалов все още е действащ шахматист. Печалбите му от отделни турнири често превишават 2 млн. лева. От 15 години той е в ранглистата на най-добре печелещите шахматисти с годишен приход над 1 милион лева. Пето място за Веско Топалов с 13,6 млн. лева.
Благой Георгиев
13 млн. лева
Благо не натрупа пари на Запад – в испанския „Алавес” и немския „Дуисбург”. Парите му идват от руските „Амкар” (Перм) , „Рубин” (Казан) и „Терек” (Грозни). Нашенецът обаче продължава да играе – той е само на 33 години. Парите са пред него. Благо Георгиев – 13 млн. лева.
Валери Божинов
12,8 млн. лева
29-годишният Валери е българският футболист, играл в най-много големи отбори. „Ювентус”, „Манчестър Сити”, „Спортинг” (Лисабон) и дори... софийския „Левски”. В Италия годишната му заплата доближаваше 2 млн. лева, а в Англия 2,5 милиона. Сега играе за белградския „Партизан”. Дано скоро сметката му набъбне над 12 млн. Засега Валери си остава седми с 12,8 милиона.
Калоян Махлянов (Котоошу)
8,5 млн. лева
Калоян остава единственият българин, забогатял от сумото. Дълги години 32-годишният нашенец, който вече се отказа от японската борба, беше в челната петица на света. Месечната му заплата беше малко над 45 хил. лева. В крайна сметка – осмо място и 8,5 млн. лева.
Цветана Пиронкова
8 млн. лева
Цвети има над 10 години сред първите 50 тенисистки в света и около 6 милиона лева от наградни фондове. Маркетинговата й стратегия е много успешна. Оценките за приходите от нея варират между 2 и 2,5 млн. лева. Заслужено девето място с 8 млн. лева.
Матей Казийски
7,4 млн. лева
И накрая – още един българин, който си изкарва парите в Япония – само че с волейбол. Преди това играеше в Италия, където от първите тимове на страната с най-силен волейбол взимаше около 600 хил. лева годишна заплата. 30-годишният Матей сигурно няма да остане на 10-о място в нашата класация, защото още има голяма перспектива пред него. Засега обаче – десето място със 7,4 милиона лева.
Разбира се, тази класация е донякъде условна. Все пак тя се основава на официални източници, които невинаги успяват да проникнат под повърхността. Основните тенденции обаче не могат да се избягнат, както не може да не се отбележи, че през миналата (2014) година най-успешни в бизнеса са били Бербатов (7 млн. лв.), Григор Димитров (6,7 млн.) и Ивелин Попов – български футболен национал, играещ за „Спартак” (Москва) - 2 млн.
Топ 10 на българските спортни богаташи
Бербатов подгони 100 млн. приходи!
Футболът си остава най-доходоносният занаят
0 коментара
Все още няма коментари