Многократният шампион с „Левски“ Емил Велев направи ексклузивен коментар пред ПИК относно въпроси, свързани с гранда от „Герена“. Ето какво сподели легендарният бивш играч и треньор на „сините“.
- Г-н Велев, може ли да се каже, че „Левски“ се представи прекалено колебливо и срещу „Берое“, и срещу „Арда“ в първите мачове от шампионата?
- Това неминуемо се случи, защото видяхте през какви сътресения минава клубът, което е за първи път от многогодишната история. И няма нищо случайно. Аз не предполагах, че евентуално „Левски“ ще бие „Берое“ с разлика, а след това ще отиде в Кърджали и ще победи и там. Така че случващото се в момента е нормално, докато се канализират нещата и се вземат по-сериозни играчи, ако може, ако бюджетът позволява това. Защото ние всички искаме юноши да играят, така е, но трябва и по-добри футболисти, около които да се изгради този тим на „Левски“.
- При цялото уважение към Георги Тодоров, но няма ли нужда „Левски“ от треньорска рокада? Да се вземе решение относно този въпрос. Виждаме какво правят, да кажем, Бруно Акрапович в „Локо“ (Пд) и Димитър Димитров-Херо в „Берое“...
- Сега. Херо е един от водещите треньори в България от много години. За момента мисля, че най-разумното е да бъде оставен Гошо Тодоров да води отбора, тъй като той познава много по-голяма част от юношите на клуба, отколкото всеки друг треньор, който може да дойде в „Левски“. Защото всеки, който дойде, ще иска да си докара негови играчи. Вие споменахте Акрапович, вие виждате, че 80-90 процента от водещите футболисти на „Локомотив“ (Пловдив) са чужденци. Много по-лесно е за един такъв треньор да си докара само хора отвънка, които знае и мисли, че имат качества, които те наистина ги показват в момента в „Локо“. Отколкото Гошо Тодоров да направи нещо, което в момента не му позволява и ръководството. Защото те са му казали – разполагаш с това, което има.
Беше привлечен някакъв централен защитник от Франция. Аз мисля, че Деян (Иванов) спокойно може да играе вместо него, и то не по-лошо, отколкото дошлият французин. Но това е вече решение на треньорското ръководство. Просто не виждам каква ще е разликата между някой друг треньор и Гошо Тодоров.
- Очаквате ли в „Левски“ да се справят и с финансовите, и със спортно-техническите проблеми, каквито очевидно има в клуба в момента?
- За момента виждаме, че това не се получава. Дано да дойдат и по-добри дни. Там вече хората, които отговарят и са се нагърбили с това нещо – Сираков, Тити Папазов, може би тях трябва да ги попитате как вървят нещата. Досега не виждам някой да ги пита ще има ли светлина в тунела, няма ли да има. Единственото, което чета и което аз също бих казал, е, че е абсурд „Левски“ да играем с тире. Тиретата свършиха. Може би с точки трябва да играем.
- След като Наско Сираков стана мажоритарен собственик на „Левски“, се наблегна, че той има голяма футболна експертиза, което е факт. Но не са ли обаче други функциите на Сираков сега в гранда – свързани основно с осигуряването на финансови средства за клуба? Пък други фигури да мислят главно за спортния облик на „сините“?
- Ами да. Може би там трябва да се помисли по този въпрос. Защото наистина, както казахте – основно той трябва да е човекът, който ще докарва ресурсите в клуба. На което всички разчитахме. Надявам се това да стане. То не става с магическа пръчка. И отделно за спортно-техническата част трябва да си има някой, който разбира от нещата, защото нещата са много променени, откакто Сираков беше и сега, когато попадна в този момент.
- Вие наскоро започнахте начинание – детска футболна академия. Оптимист ли сте за бъдещето на българския футбол и това ли е начинът – повече академии, където да се изграждат и налагат млади таланти и постепенно да излизат момчета, които да променят облика и на мъжкия ни футбол?
- Този печеливш модел ние не сме го измислили. Ние само може да вземем пример от чуждия опит. И мисля, че това е бъдещето – в академиите, и в юношите. И оттам да израснат новите таланти, за да играят после в мъжкия футбол много по-сполучливо, отколкото в последните години. Мисля, че спадът е огромен в българския футбол от 15-20 години. И сега е моментът да се заемат хората, които се занимават с футбол, и българското общество и футболната федерация – да се наблегне повече на такива неща.
Все още няма коментари