Големият Георги Велинов преди дни навърши 60 години. Славният вратар на ЦСКА и България има поне дузина легендарни мачове в своята бляскава кариера. По-възрастните фенове на "червените" все още помнят фантастичните намеси на Джони в култовия двубой с „Ливърпул” от 1982 г., а и до днес се носят легенди за намесите му срещу „Реал Сосиедад” и „Монако”. Помни се и дузпата, която бележи на своя кумец Борислав Михайлов при успех във Вечното дерби в турнира за Купата на Съветската армия през 1983 г. Незабравим миг е и спасената от великия вратар дузпа срещу „Парма” на стадион "Енио Тардини" през 1991 г.
Джони е шампион с три различни поколения на ЦСКА - с невероятния тим на Аспарух Никодимов в началото на 80-те години, с отбора на Димитър Пенев през 1987 г., воден от триото Христо Стоичков, Емил Костадинов и Любослав Пенев, и с подмладения състав на армейците от 1992 г.
"Благодаря за пожеланията! Намирате ме на "Армията", къде другаде да съм. За мен ЦСКА е всичко, това е моето място. Поканил съм приятели и всички бивши съотборници, с които сме играли заедно. Ще седнем, ще се почерпим, ще си припомним това-онова. Здрав съм, това е най-важното. Кое е най-важното ми спасяване? Е, много са, трудно ми е да определя. Може би онова в продълженията срещу „Ливърпул”, когато ги отстранихме. То някак си ми е най на сърце", каза славният страж и идол на няколко поколение цесекари навръх рождения си ден.
Големият вратар визира спасяването си в продълженията на култовия двубой за КЕШ между ЦСКА и „Ливърпул” през 1982 г. Европейският клубен шампион налага силен натиск след втория гол на Стойчо Младенов в мрежата на Брус Гробелар, но Велинов "заключва" своята врата.
По-късно Джони споделя, че в деня на битката с англичаните е изпил около 15 кафета. В онези години той има ритуал преди важните мачове - пипа за късмет дървеното куфарче на журналиста Александър Манов. И до днес по-възрастните фенове на „Ливърпул” помнят спасяването на българския страж.
Той играе на "Българска армия" в два периода от кариерата си. Идва в ЦСКА през 1978 г. и изиграва 221 мача с червения екип до 1987 г. След 3 сезона в Португалия Велинов се завръща в ЦСКА през сезон 1991/92 г. и отново става шампион с „червените”.
За 10 години в ЦСКА Георги Велинов печели 6 шампионски титли и 4 Купи на България. През 1981 г. е избран за Футболист №1 на България. Участник е в полуфиналните сблъсъци в КЕШ с „Байерн Мюнхен” през 1982 г.
В момента Велинов е главен скаут в ДЮШ на ЦСКА.
Ръководството, спортно-техническият щаб и всички служители на футболен клуб ЦСКА му пожелаха много здраве, лични и професионални успехи и още безброй щастливи мигове с любимия ЦСКА.
Мнозина негови бивши съотборници твърдят, че най-силният мач на Джони е срещу „Реал Сосиедад” в Сан Себастиян. ЦСКА оцелява в сърцето на Баския – 0:0, в леговището на испанския шампион. Двубоят на „Аноета“ се оказва крайъгълен камък в историята на „армейците”, които впоследствие достигат до един от полуфиналите си в евротурнирите – срещу „Байерн Мюнхен”, след като преди това отстраняват „Гленторан” и „Ливърпул”.
Първият мач от сблъсъка между двата отбора в турнира за КЕШ през сезон 1981/82, игран в София, завършва с успех за „червените“ – 1:0, а в герой се превръща Цветан Йончев, който бележи в края. На „Аноета“ героят е друг – Георги Велинов.
Вратарят, оставил ярка диря в историята не само на ЦСКА, но и на българския футбол, отчайва футболистите в „синьо-бяло“ и праща „армейците” в следващия етап на надпреварата на най-силните на Стария континент.
„Беше канонада, а аз си мислех, че топката ще влезе във вратата ни. След това така си мислех и за всеки следващ удар, тъй като испанците не спираха да шутират, а всеки изстрел попадаше някъде около ъглите на вратата. Но той беше там, беше преди удара и отразяваше шут след шут. Това беше най-великият му мач, убеден съм”, казва Стойчо Младенов за Велинов.
Това твърдят и негови съотборници до ден-днешен. Самият Велинов е скромен и говори за този мач като част от знаменитите срещи, които ЦСКА е изиграл у нас и в Европа.
След мача с „Реал Сосиедад” Джони Велинов е изправен пред съдбовен момент: „Дойдоха испански мениджъри и един от шефовете на „Сарагоса” и ми предложиха да остана в Испания, да избягам един вид от България – спомня си вратарят. - Даваха ми 500 000 долара годишна заплата, което беше уникална сума за ония години. Казаха ми: „Оставаш тук, няма да се връщаш в София. Ние имаме грижата да оправим нещата”. Ей, много пари бяха, но аз изобщо не се поколебах. Отказах им”, разкрива футболистът.
Велинов премина през много перипетии в живота – от смъртта на съпругата му до чернодробна трансплантация, но успя да победи неволите. След трансплантацията, която претърпя през 2007 г., легендарният футболист признава, че у него е настъпила драстична промяна – най-вече в духовен план.
„Винаги съм се питал защо човек трябва да преживее някакъв кошмар, за да промени мисленето си – разсъждава след премеждието легендарният футболист. - Когато сме здрави, си мислим, че сме безсмъртни. Ядосваме се за глупости. Но когато видиш смъртта пред теб, се стряскаш и се съвземаш. Преживяваш катарзис, прочистваш душата си. Смъртта беше пред очите ми, беше страшна гледка. Бях тръгнал да си отивам от този свят заради проблемите с черния дроб, но се намериха добри хора, които ми помогнаха и ме върнаха в живота. Сега живея нов живот и не обръщам внимание на глупостите, на интригите, на калта, в която знайни и незнайни се опитваха да ме набутат и да ме окалят”.
Един от най-тежките мигове в живота му се случва навръх 20-годишнината от победата на ЦСКА над „Ливърпул”. „Тогава почина жена ми. Вечерта празнувахме юбилея. Бяхме се събрали всички от отбора, които победихме „Ливърпул”. И рано сутринта стана белята. Всички писаха, че жена ми се е самоубила, но всъщност тя получи инфаркт и падна от моста. Но да не бъркаме в стари рани”, казва с мъка Георги Велинов.
Джони Велинов: Видях смъртта в очите
Легендарният вратар и любимец на поколения цесекари чества 60-и юбилей
0 коментара
Все още няма коментари