30 юни ще остане една от най-черните дати в историята на българския футбол. На този ден преди 50 години великите Георги Аспарухов-Гунди и Никола Котков намират смъртта си след катастрофа на прохода Витиня.
Инцидентът става на 52-рия километър от София в 11:30 ч. На път за Враца колата им се забива в камион с ремарке, който пътува към столицата.
На 30 юни към 9:30 ч. Гунди пристига на стадион „Левски“ в кв. „Подуяне“, където започва тренировката на отбора. Капитанът обаче няма да играе, защото е наказан. В предишния мач, който е с ЦСКА, той е сритан от Пламен Янков. Паднал на земята, Гунди му посяга с крак и съдията гони и двамата. Дълго преди това е дошла покана от Враца двамата с Котков да участват в юбилейния мач по случай 50-годишнината на тамошния „Ботев“. Гунди не може да откаже и двамата с Котков решават да уважат молбата на врачани.
Усмихнати – Аспарухов с тъмносиня спортна блуза, а Котков в елегантен костюм с вратовръзка, се качват в бежовото „Алфа Ромео“. На бензиностанцията при Витиня непознат мъж ги моли да го качат и Аспарухов се съгласява и тръгват. По нанадолнището след последния завой на около 150 м от страничния път изскача товарен ЗИЛ с тежко ремарке, който препречва фатално главния път. Всичко става мълниеносно. Аспарухов натиска докрай спирачката и алфата оставя цели 30 м следи от гумите, но разстоянието не стига. Средната част на купето се забива в резервоара на тежката машина. Пo колата плисва бензин и се възпламенява. Никой не успява да помогне – нито шофьорът на товарната кола, нито пристигналите с други коли хора. Автомобилът и пътниците в него изгарят.
За народа, който е влюбен в Аспарухов и Котков, смъртта им е истински шок. Те ще засвидетелстват признателността си към двамата спортисти на погребението им, което се превръща в ден за всенароден траур и до днес остава най-масовото в родната история. По неофициални данни над 550 000 души се сбогуват завинаги с футболистите. Множеството е толкова голямо, че когато траурното шествие достига до Централните софийски гробища, последните участници в него са на „Герена“, където се е състояло поклонението. Шествието се охранява от стотици милиционери, защото властите са се страхували събитието да не излезе от контрол.
Масовото поклонение идва напук на опита на милицията да възпре траурната церемония. Години по-късно вдовицата на Георги Аспарухов ще разкаже, че милиционери са късали некролозите на Гунди и Котков, за да не научат хората къде ще ги погребват.
50 години след кошмара на Витиня трагичната гибел на Гунди и Котков още разплаква по-старите левскари. И до днес бащи разказват на синовете си за майсторството на Георги Аспарухов и Никола Котков, които бяха всенародни любимци, защото притежаваха и невероятни човешки качества.
И двамата бяха брилянтни както на терена, така и извън него. Според оценки на големи личности от онова време в България и по света Гунди е бил истински феномен. Футболните му качества са признали легенди като Еузебио, Боби Чарлтън, Джани Ривера, Нерео Роко, Бела Гутман, Дино Дзоф, Герд Мюлер и др.
Роденият на 4 май 1943 г. в София Георги Аспарухов-Гунди е централен нападател, обявен за най-великия български футболист на XX век. Дeбютирa в „Лeвcки“ прeз 1960 г. C „Лeвcки“ пeчeли три шaмпиoнcки титли: прeз 1965, 1968 и 1970 г., и чeтири купи нa cтрaнaтa: прeз 1962, 1967, 1970 и 1971 г. Прeз ceзoн 1964/65 вкaрвa 27 гoлa зa „Лeвcки“, c кoитo cтaвa гoлмaйcтoр нa cтрaнaтa зa ceзoнa. Загива едва на 28 г.
Никола Котков-Котето е роден на 9 декември 1938 г. Нападателят е една от легендите на „Локомотив“ (София), където играе 12 сезона. След това за кратко е част от ЖСК „Славия“. Умира на 32-годишна възраст като действащ футболист на „Левски“.
Паметник с ликовете на легендарните футболисти Георги Аспарухов и Никола Котков беше поставен на мястото на Витиня, където двамата губят живота си преди точно 50 години. В изграждането на мемориала, тежащ 7 тона и докаран от Ахелой, участват Михаил Томов от Ахелой, д-р Димчев Миладиноски, Сдружение „Сини сърца“, скулпторът Станислав Янев, художникът Юрий Дихан, адвокат Беров, Стоян Нанев от „Бургас транспорт“ и фирма „Люник“ ЕООД.
50 години от трагичната гибел на великите футболни легенди! Смъртта на Гунди и Котков още разплаква левскарите
0 коментара
Все още няма коментари