Турската сага „Великолепният век – Кьосем“ впечатлява не само със сюжет, но и с пищността на актьорските костюми. Оказва се, че най-сложната част от реквизита били бижутата. В цяла Турция не се намерили достатъчно изкусни бижутери, които да могат да изработят накити, каквито са носели дамите в южната ни съседка през 15-16. век.
Затова към армията от 100 дизайнери се присъединили и някои от най-прочутите турски изкуствоведи, историци и художници.
Бижутата в сериала са изработени предимно от злато и бронз. За да излезе по-евтино, при снимките на „Кьосем“ майсторите използвали позлатен бронз. Всяко от бижутата струвало между 5 и 100 долара, но имало и такива по 5000. Уникатите пък били направени от рядко бяло злато, изумруди и смарагди. Едно от най-скъпите бижута е колието на Кьосем, над което турски майстор се трудил повече от 6 месеца. Произведението е оценено на 250 хиляди долара, което представлявало една четвърт от общия бюджет за бижута на сериала. Всъщност тяхната подготовка стартирала половин година преди самите снимки, още преди сценаристите да са изчистили сюжетната линия докрай. Сред най-заплетените и най-цветни образи е този на основната интригантка в сагата – Сафие Султан, която блести на екрана с извънредно пищни и натруфени тоалети.
Излъчването й е засенчено само от това на Кьосем, която носи на врата си истински шедьовър. Колието под формата на лале, което получава от султан Ахмед I, било символ на султанското семейство и право да го носят имали само жените от рода. С този акт мюсюлманският владетел всъщност заявявал сериозните си намерения към своята пленница, на която искал да предложи брак. Короните на актрисите във „Великолепният век“ също са в най-разнообразни и причудливи форми, но най-много усилия и специален майсторлък изисквали пръстените им.
Те се произвеждали по стара технология, предаваща се от векове от поколение на поколение. Меката им била черноморският град Трабзон. Бижутерите буквално тъчали бижутата с фина сребърна или златна нишка, но въпреки нежността и лекото си тегло те били страшно издръжливи. Не по-малко труд е хвърлен и по мъжките аксесоари и костюми. За представителите на силния пол най-важни били пръстените и големината на техните камъни, които показвали с колко власт разполага притежателят им.
В момента в Турция бижутерски фирми масово произвеждали реплики и копия на накитите от „Великолепният век – Кьосем“ заради растящия интерес на дамите към тях. Имитациите се продавали като топъл хляб на цени между 50 и 120 долара.
Бижутата във „Великолепният век“ струват 1 милион
100 майстори изработвали накитите, най-скъпо било колието на Сафие Султан
0 коментара
Все още няма коментари