На 10 февруари бе Денят на пчеларя. Денят на онези хора, които се грижат за този незаменим биологичен вид - пчелите. Именно те, крилатите жълто-черни насекоми, имат значителна роля в поддържането на биологичното разнообразие и екологичното равновесие. Затова и почитта към меда като божествена храна и всестранната му обредна употреба е неделима от почитта към пчелата - един от популярните символи на ефира, небето и слънцето.
Да покажат тридесетте си кошера и почерпят с питка и мед в ранните часове на този празник ни поканиха семейство Лозена и Петър Бакалови от село Сенник. Те са единствените сеннишки регистрирани производители на мед по Закона за пчеларството от 2003 г. На въпроса: “Какво искате да се знае за вас?” Петър Бакалов отговори: “Ние сме малко пчелари и много медари!”.
Трудолюбивата Лозена Бакалова, която е прочела всички налични книги за пчеларството в читалищната библиотека, ни разказа как произвеждат акациев, липов, слънчогледов, манов и полифлорен мед. Благодарим на семейство Бакалови за лекцията на тема “Пчели - начин на отглеждане, пчелни продукти и пчеларство”.
Лозена и Петър Бакалови са първите регистрирани производители на мед.
Все повече хора от село Сенник, дали за удоволствие, или за препитание, се обръщат към отглеждането на пчели и производство на пчелни продукти.
Най-много пчелни семейства - 46, в село Сенник има Веселин Генов Василев от град Севлиево. А семейство Никола и Милка Къневи, които имат девет пчелни семейства, осигуриха мед, за да се почерпят гостите на читалището за днешния празник.
Кметството в село Сенник и екипът на Народно читалище “Св. Климент Охридски-1899” честитят празника на всички сеннишки пчелари, като им пожелават здраве, берекет през годината и да продължават да прославят селото ни с неподправения и качествен мед!
Росица РАДКОВА, село Сенник
Все още няма коментари