На първия вот Меглена Кунева събра 104 гласа от 202 депутати в залата, 66 бяха против, 32 се въздържаха. При поисканото прегласуване с мотива, че от ДПС в залата присъстват само 20 от 30 депутати, а от "Атака" - само 5 от 11, Кунева спечели още 2 гласа.
И така от общо гласували 203 тя получи 106 гласа, 66 бяха против, а 31 се въздържаха.
БСП, ДПС и "Атака" не подкрепиха Кунева. ГЕРБ даде всичките си 80 гласа. 13 от Реформаторския блок бяха "за", 1 - "против", 6 се въздържаха. Така Меглена Кунева всъщност бе избрана на министър на образованието само с 9 гласа, тъй като гласовете "въздържал се" се броят като "против".
Кунева ще заеме поста на подалия оставка проф. Тодор Танев. По време на дебатите в Парламента се чуха доста тежки упреци срещу неговата наследничка. Те бяха основно от времето когато тя беше европейски комисар и главен преговарящ за присъединяването на страната ни към ЕС.
Изключително яростни бяха критиките на депутатите от Арака, които казано на кулоариен жаргон „наритаха лидерката на ДБГ за цялостно творчество“.Проф. Станислав Станилов се усъмни в квалификацията на Меглена Кунева, която по образование е юрист. Магдалена Ташева, пък нападна вицепремиерката за цялостната й дейност. Ташева обвини вицепремиерката за затварянето на АЕЦ "Козлодуй", за договорените квоти в земеделието, които са убили българския фермер, за премълчаните договорени квоти за фирмите енергодоставчици. Ташева я обвини още, че е единствения еврокомисар, персонално уличен от "Амнести интернешанъл" в конфликт на интереси.
След гласуването Меглена Кунева заяви, че ще се бори за реформи в сектора, за които се искало кураж. А по повод критиките, че ламти за още власт, тя заяви следното:
Ако става въпрос за власт аз по-вицепремиер от това, което съм в момента няма как да стана и с министерството на образованието и науката”, посочи Кунева.