За родина на дюлите се смята Иран, а историята доказва, че хората са започнали да ги отглеждат много преди да открият ябълките. Често те биват подценявани заради стипчивия си вкус, когато са неузрели, но всъщност точно поради тази причина са едни от най-трайните плодове. Предимно се използват в направата на десерти, но ловджиите знаят, че си подхождат много с дивеч, както и с други червени меса.
Печени с канела
ПРОДУКТИ: 3 дюли, 2 с. л. мед, 1 с. л. кафява захар, 1 к. л. канела, 3 ореха.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Дюлите се почистват от мъха и се опаковат добре в алуминиево фолио. Фурната се загрява на 250 градуса и преди да се сложат дюлите, температурата се намалява на 150 градуса. На тази температура дюлите се пекат около 60-70 минути. Може да не се намаляват градусите на фурната, но тогава вече трябва според тях да се прецени и времето за печене. Изпечените дюли се изваждат от фолиото, разполовяват се и се подреждат в чиния за сервиране. Поливат се с меда. След това се поръсват с канелата и кафявата захар. Орехите се нарязват с нож немного ситно, но и на немного едри парчета. Дюлите се посипват с орехите. След като изстинат (поне за 10-15 минути), са готови за поднасяне и консумация.
Кейк
ПРОДУКТИ: 250 г брашно, 200 г захар, 250 мл прясно мляко, 2 яйца, 1 с. л. бакпулвер, кората от 1 лимон, 1 щипка сол, пудра захар за поръсване, 2 дюли, 50 г захар.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Дюлите се белят и се режат на тънко. Поръсват се със захарта и се заливат с вода, колкото да ги покрие. Съдът се слага на огъня; щом водата кипне, се готви още около 15 минути – докато плодовете омекнат. Отцеждат се и се оставят да се охладят. Яйцата се разделят на жълтъци и белтъци. Жълтъците се разбиват с половината захар, млякото, бакпулвера, брашното, настърганата кора от лимон и солта. Белтъците се разбиват на сняг с останалата захар и малко по малко се добавят към сместа с жълтъците. Разбърква се. Форма за торта с махащо се дъно (с диаметър 26 см) се застила с пергаментова хартия, а стените се намазват с масло. Тестото се сипва в подготвената форма и отгоре се подреждат дюлите. Сладкишът се пече 30 минути в загрята на 180 градуса фурна, с вентилатор. Охлажда се и се поръсва с пудра захар.
Сладка баница
ПРОДУКТИ: 1 пакет точени кори печени на сач, 3–4 дюли, 1 ч. ч. жито (грухана пшеница), 1/2 ч. ч. счукани орехи, 50 г захар , 1/2 ч. ч. мед, 2 ванилии, 1 ч. л. канела, 3 ч. ч. студена вода. За сиропа: 100 г захар, сокът и кората от 1/2 лимон, 100 мл вода.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Житото се измива и се слага да се вари с водата за 40 минути. След това съдът се сваля от котлона и се оставя затворен, докато житото набъбне и поеме водата. Когато е готово, се сипва в купа и към него се прибавят медът, канелата, орехите и ванилиите. Дюлите се почистват, нарязват се на кубчета и се задушават в малко вода заедно със захарта. Те също се слагат при житото. Всичко се разбърква. Корите се разгъват и във всяка се слага от плънката. Завиват се на руло. Подреждат се в тава и се пекат в загрята на 180 градуса фурна за 40 минути до златисто. Баницата се изважда, напръсква се с вода и се покрива с кърпа да омекне. Продуктите за сиропа се слагат в съд на котлона. Изчаква се течността да кипне и захарта да се разтопи. Баницата се залива и се оставя добре да попие, преди да се поднесе.
Мързелив щрудел
ПРОДУКТИ: 4 големи ябълки, 4 големи дюли, 100 г пълномаслен маргарин, 100 г орехови ядки, 1-2 ч. л. канела, сокът от 1 лимон, 1 ч. ч. царевичен грис, 1 ч. ч. кафява захар, 1 ч. ч. брашно.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Ябълките и дюлите се нарязват, почистват се и се настъргват. Настърганите плодове се поливат с лимонов сок, ароматизират се с канела, поръсват се с нарязаните на дребно орехови ядки и се разбъркват. Царевичният грис, кафявата захар и брашното се смесват в купа и се разбъркват добре. В намазана с маргарин тава се разпределя 1/3 от сухата смес, покрива се с 1/3 от плодовете и пластовете се редуват, докато продуктите се изчерпят. Накрая щруделът се полива с разтопен маргарин. Пече се в предварително загрята на 180 градуса фурна около 15 минути.
Все още няма коментари