Тютюнът, който съдържа силно отровния никотин, може да се използва като заместител на химическите препарати. В биологичната растителна защита намират място както отвари, така и настойки от тютюн. Използват се листата, стъблата и всички отпадъци, получени при колтучене, кършене на съцветията, както и тези от сушенето.
За приготвяне на тютюнева настойка се използват 400 г суха маса, която се стрива и се накисва за две денонощия в 10 л вода. След това се прибавят още 10 л вода и задължително течен сапун или веро (40 г на всеки 10 л) за по-добро прилепване на разтвора към листата. Унищожава листни въшки, листни бълхи, трипсове, млади гъсеници на листозавивачката, гъсеници на зелевия молец и др.
За приготвяне на отвара съотношението е същото – 400 г суха маса се накисва в 10 л вода за едно денонощие, след което се вари в продължение на два часа. След изстиване се наливат още 10 л вода и задължително се слага прилепител. Добре е да знаете, че отварата и настойката се съхраняват концентрирани. Разреждането с още 10 л вода става преди непосредствената употреба. Съхраняват се в херметически затворени съдове, най-добре стъклени, в прохладно и тъмно помещение. Тютюнът може да се използва и за прашене при задимяване на парници и оранжерии срещу листни въшки, трипсове, оранжерийна белокрилка (5-10 г фин прах на 1 куб. м).
Полезно е да знаете
Тютюнът мори листни въшки и бълхи
Срещу кои вредители може да се използва отвара от тютюн и как трябва да се направи?
1 коментара