Винаги съм харесвала калатеята с невероятните листа, но се страхувам да я гледам вкъщи. Чувала съм, че е много капризна. Вярно ли е? Как да се грижа за нея?
Родът Калатея включва едни от най-прекрасните представители на семейство Марантови (Marantaceae). Това листнодекоративно многогодишно растение е с височина около 70-80 см. Цени се заради оригиналността на красивите листа, които могат да бъдат и с чисто зелен цвят, и с различен рисунък от ивици и петна в най-различни оттенъци – от жълто до червено-кафяво. При някои видове калатея оцветяването на листата напомня оперението на пауна или на някаква приказна птица. Листата са големи, до 30 см дължина, имат овална форма и дълги дръжки. Цъфтят през пролетта и лятото в класовидни съцветия в най-различни оттенъци (бели, жълти, оранжеви, виолетови). Калатеята е неоспоримо красива, но много капризно растение. Оптималната температура за нея е 18-21 градуса. Температури под 17 градуса могат да им причинят заболяване, докато повишението, даже и над 30 градуса, е благоприятно. Много е важно да не ги излагате под директни слънчеви лъчи, за да запазите яркостта на багрите и големината на листата.
През зимата температурата не бива да пада под 15 градуса.
Внезапните топлинни промени повреждат растението, неблагоприятни са и въздушните течения
Калатеите се развиват добре на полусянка и не понасят пряката слънчева светлина. Имат голяма нужда от вода. Най-важното е въздушната и почвената влажност да бъдат високи. Най-много страдания им причинява сухият въздух, затова трябва да се пулверизират редовно с мека затоплена вода. Добър микроклимат се получава, когато саксията се слага върху подложка, пълна с влажен мъх или торф или просто с вода. А ако имате възможност да ги гледате в аквариум, ще решите оптимално този проблем.
От април до август се подхранват с течен комплексен тор за стайни декоративнолистни растения на всеки две седмици
Младите калатеи се пресаждат всяка пролет, а възрастните – през 2-3 години. Подходяща е почвена смес от листовка, торф и пясък в съотношение 6:3:2. Част от листовката може да се замени с добре прегорял оборски тор. Саксията трябва да се дренира добре – до ¼ от обема й трябва да се запълни с парчета от керамични саксии, счупени тухли или едър пясък. При пресаждането се извършва и разделяне на подземното стъбло за размножаване.
Нашите съвети:
- Краищата на листата са кафяви и сухи, забавен растеж – прекалено сух въздух. Проверете за червения акар. Отстранете мъртвите листа. При необходимост използвайте инсектициди.
- Краищата на листата жълтеят и се покриват с петна. Недостатъчно поливане. Почвата трябва да е винаги влажна.
- Краищата са жълто-кафяви – недостатъчно или прекалено много торене.
- Меки, загниващи стъбла – ниска температура, ако влажността на въздуха е висока.
- Листата падат – сух въздух в помещението. Преполято. Почвата трябва да бъде влажна, но не мокра, подгизнала.
- Листата падат и губят окраската си – прекалено силно слънчево осветление.
Все още няма коментари