Жените през миналия век са били не по-малко суетни от днешните, макар да не са знаели що е то ботокс, лазерна епилация и хиалурон. Преди дни интересна класация, публикувана в западните сайтове, взриви света, показвайки на какви процедури са се подлагали жените през XX век в името на красотата. Някои от тях изглеждат зловещо, досущ като методи за изтезания, ползвани от инквизицията през Средновековието. Въпреки това са били изключително желани, макар ефектът от тях да не е бил съвсем доказан.
През 20-те години на миналия век, докато вършели рутинните си задължения, жените са носели гумени „разкрасяващи маски“, за да се отърват от бръчките и дефектите по кожата си. По-късно те са изместени от друг тренд – пластмасови кубчета, пълни с лед, които се поставяли по цялото лице. Целта била така да възвърнат жизнеността на кожата, а практиката била особено популярна сред обичащите нощните забави, алкохола и дрогата холивудски звезди през 40-те години на XX век. Според класацията, преди да бъде открит слънцезащитният крем, плажуващите госпожи и госпожици са носели дълги одежди във вид на качулати пелерини с дупки за очите и устата, за да се предпазят от слънцето. Още тогава се знаело, че неговите лъчи са враг №1 на кожата. По-скъпите модели от това „научно чудо“ са били дори и с вградени слънчеви очила. Преди липосукцията да стане една от най-желаните интервенции при пластичните хирурзи, неин първообраз е била смукателна машина, измислена през 30-те години.
С помощта на малки стъклени накрайници, гумен маркуч и вакуумна помпа тя гарантирала тяло без мазнини. В периода, в който луничките са били признак на красота, жените полудели по опасна процедури с въглероден диоксид. Налагало се да стоят със закрити очи, на които се поставяла специална скоба, а дишането ставало през тръба, вкарана в устата. Целта била луничките да са по-отчетливи. В борбата срещу бръчките пък някои дами стигали до крайности. Една от най-рисковите процедури била маската на ток. Включвала се е към електрическата мрежа, а идеята била да се нагорещи лицето, за да се стимулира кръвообращението.
Прическата винаги е била от основно значение за визията на всяка дама, затова фризьорските салони също разполагали с различни уреди, които днес изглеждат, меко казано, плашещо. Луксозните студиа за красота през 40-те години били оборудвани със „столове за отслабване“, които масажирали клиентките с метални ролки, докато те чакали реда си за следващата процедура. Прословутият траен обем в косите се постигал с помощта на гигантски сешоари, с височина по метър и половина. В мирните дни преди Втората световна война, когато къдравите коси стават хит, жените прекарвали часове наред, овързани с кабели, за да имат перфектни букли.
Все още няма коментари