Бялото вино се получава от бяло или розово грозде с безцветен сок, но може и от червено. Важно е захарността на гроздето да бъде 18-20%, а киселините - 6-7 г/л.
Особеното при приготвянето му е, че ферментацията на мъстта протича без чепките, ципите и семките. След смачкването на гроздето мъстта се отцежда и се налива в съд за сулфитиране. Сулфитирането се извършва, като на 100 л мъст от здраво грозде се прибавят по 15-20 г калиев метабисулфит. Ако има загнили зърна, дозата се увеличава до 25-30 г за 100 л. След разбъркването сулфитираната мъст се оставя в покой за 12-16 часа на хладно място. В това време твърдите частици и белтъчните вещества се утаяват на дъното и мъстта се избистря.
Бистрата мъст се прехвърля в бъчва за ферментация, а останалата на дъното винена кал се прибавя към джибрите. Важно е да се знае, че 1/4 от обема на съда за ферментация трябва да остане празен. После се добавя необходимото количество квас, отворът на бъчвата се покрива с чиста торбичка, напълнена с промит пясък, или се затваря с тампон от сух памук. Когато премине бурната ферментация, бъчвата постепенно се долива с вино догоре, а месец по-късно отново се отточва. Това е важно, защото задържането на виното продължително време върху калта може да доведе до поява на неприятен вкус. Бистрото вино се налива в чиста, опушена бъчва, която се напълва догоре и се затваря с тапа. Добре е около тапата да се поръси калиев метабисулфит на прах.
Все още няма коментари