Приложението на чубрицата съвсем не се изчерпва само с кулинарните й достойнства. Защото, използвана като билка, тя има различни ползи за здравето ни.
Листата на чубрицата и нейните пресни стебла съдържат много голямо количество химични компоненти, известни с антиоксидантното си действие и са с общооздравителен ефект. Билката има и много диетични фибри – затова и чубрицата намира приложение при народни рецепти, свързани с намаляване на лошия и увеличаване на добрия холестерол.
Листата на чубрицата съдържат фенолни масла – тимол, карвакрол, и няколко други терпеноиди в по-малки количества. Тимолът е едно от най-важните есенциални масла и е с доказани антисептични и противогъбични свойства.
Карвакролът в чубрицата пречи на размножаването на няколко вредни, често срещани бактерии като Е. коли и Бацилус цереус. Затова той се използва като ценна добавка с антибактериални свойства.
Чубрицата е отличен източник и на някои витамини и минерали, които са от съществено значение за здравето ни. Сред минералите са натрий, желязо, калций, манган, цинк и селен. Натрият е ключов елемент в клетките и телесните течности и е сред определящите за сърдечния ритъм и кръвното налягане. Манганът се използва от човешкото тяло като кофактор при производството на един от основните ензими – супероксид дисмутаза. Желязото е необходимо за производството на червени кръвни телца.
Витамините, които се съдържат в най-голямо количество в чубрицата, са А, С и няколко от групата В – В1 (тиамин), В3 (ниацин) и В6 (пиридоксин).
Също както мащерката прецедената отвара от чубрица се прилага за облекчаване на болки в гърлото и симптоми на бронхит.
Все още няма коментари