Квартал Генерал Николаево беше домакин този път на фестивала на селската кухня „Вкусовете от вчера”, чието начало беше поставено миналата година в Секирово.
Повече от десет шатри с красиво подредени софри изпъстриха площада пред църквата в квартала. Дим и аромат от манджи бързо се разнесе из квартала и хората започнаха да прииждат час-два преди събитието. На средата на площада беше курдисан огромният тиган на Ангел Ангелов и около него купове с пилешко месо, чушки, лук и гъби. Украсената сцена с подредени микрофони очакваше групите за изворен фолклор да поднесат своята програма на зрителите.
Отстрани на сцената се въртеше чеверме,
а Мария Рончева и Лина Атанасова от местната фолклорна група вече трети час бъркаха лютеница. В огромната тава бяха ситно смлели 10 кг домати, 5 кг патладжани и 5 кг печени чушки, като подправките са тяхна тайна. Срещу тавата с гореща лютеница бяха разположени сачовете на Ана Работова и Пенка Терзийска. Пълни кофи със смес за катми бяха забъркали нашенските певици и от време на време подканяха гостите да заповядат на опашката. Сачовете пращяха от живия огън, а сръчните жени едва смогваха да изпичат катмите. Дърпаха им ги от ръцете още врели, врели.
Истинска атракция с точилката беше и 75-годишната Дана Стойкова-Чадърова от Генерала, която правеше пиди пред очите на всички. Въртеше точилката чевръсто, намазваше ги обилно с мас и - хоп на сача. Повече от 60 пиди направи баба Дана на площада.
Докато едни гледаха как се майсторят лютеница, катми и пиди, пред чешмичката със студена бира вече се беше завила опашка. Бирата беше безплатна, но предвидливо на масата беше поставена урна за дарение на пари за лечението на Димитър Йовов от Стряма.
Някои пускаха по левче, по два, а други се правеха на ударени, че не виждат кутията
Накрая бяха изброени 580 лева от дарителската акция, съобщи Ана Белчева от отдел „Култура” на общината.
Ароматът на манджи от площада бързо се разнесе из ромската махала и от там започнаха да прииждат на талази майки, баби, боси деца и подпийнали бащи.
Най-гласовитите циганки дори започнаха да се карат, че не им дават да ядат от масите, подредени в изложбата.
- Защо не ни дават, какво като сме цигани? - провикна се като на протест жена с две деца.
Друг младок от махалата пък се нареди за бира четири пъти, като усети, че е аванта
През това време зам.-кметът на общината Божидар Стрехин откри фестивала на селската кухня с приветствие към всички гости от общината и съседните общини. Сред участниците имаше гостуващи групи от Стрелци, Дълго поле, Рогош и Калековец. Облечени в автентични костюми, всички бяха се постарали да донесат по нещо за трапезите.
Кметът на общината Иван Антонов също уважи фестивала, но не пожела да се качи на сцената за откриването, защото простудно заболяване беше отнело гласа му. Зам.-министърът на околната среда и водите Павел Гаджуров също поздрави участниците, като не отказа да опита вкусотиите.
Под шатрите читалищата от общината се бяха постарали да организират свои изложби, с изключение на Стряма. Във фестивала се включиха от Секирово, Чалъкови, Болярино, Момино село, Шишманци и Белозем.
Към 17,30 ч. пушилката на площада беше голяма, а в огромния тиган на Ангел Ангелов къкреше хайдушкият кебап, приготвен от 50 кг пилешко месо, 50 кг лук, 50 кг чушки, 50 кг гъби, 20 кг грах, 10 кг царевица, 10 л олио и 5 кг масло. Всичко това било достатъчно за 400-500 порции, поясни готвачът.
В един момент настъпи голяма глъч, от сцената се лееха народни песни, а всеки държеше филия с гореща лютеница. Хлябът не стигна и се наложи да се купува допълнително от близкия магазин. Впечатляваща беше опашката и пред тигана с кебап, кръшните хора се завиха до късно вечерта.
Всички участници бяха наградени с кулинарни книги и грамоти.
Текст и снимки Николай ЧАПАНСКИ
Все още няма коментари